Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... registru agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

registru agricol

ce trebuie sa faci pentru a inscrie in registrul agricol o cladire construita inainte de 2000 fara autorizatie de constructie?
Sa prezinti cadastrul si incheierea de intabulare. Intabularea unei asemenea constructii se poate face, in masura in care exista acte de proprietate pe teren, prin obtinerea unei adeverinte speciale de la compartimentul de urbanism al primariei.
dar cica adeverinta de figurare in registru agricol trebuie eliberata inainte si in baza ei se face intabulara?ea.in acest caz cum se procedeaz
Nu este vorba de o adeverinta de inscriere in registrul agricol, ci de un certificat de atestare a edificarii constructiei, fara AC (anexa 17 la regulamentul aprobat prin Ordinul 634/2006), in baza caruia se intabuleaza imobilele vechi). Ori, parerea mea este ca primaria va poate elibera acest certificat daca casa respectiva a fost macar declarata la fisc (adica ati platit impozit pe ea), chiar daca nu figureaza in RA. Daca nu apare nici la fisc, nici in RA...atunci chiar ca e o problema:(