Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare locuinte
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare locuinte

ptr asigurarea obligatorie a locuintei este un termen limita stabilit?
multumesc anticipat
Conform art.35 din Legea 260/2008,15 iulie 2011,ceea ce inseamna 1 an de la inceperea emiterii politelor,este considerat a fi termenul limita de incheiere a asigurarilor obligatorii de locuinta!
Imi permit sa te contrazic, uita-te la legea invocata de tine (260 din 2008) atr. 38 cu trimitere la art.3 alin(2) si conform cu decizia PAID termenul legal a incetat la 15.01.2011, un alt act normativ conform art.43 din aceeasi lege nu a aparut, care sa specifice prelungirea pana la 15.06.2011.
Ok,ca nu este un act normativ care sa cuprinda termenul limita imi este f greu sa cred..trb sa fie o decizie,o derogare ceva,daca intradevar acest art nu precizeaza.
Oricum intrebarea era despre termenul limita si toata lumea stie ca acesta este pana pe 15 iunie-iulie
Termenul limita de 15.06.2011 a fost inventat de cineva de la Min.Internelor...deci conform legislatiei in vigoare institutia Primariilor pot aplica lejer amenzi pentru cei care nu le-au incheiat...sa speram ca domnii/doamnele primari vor fi ocupati cu alte problene mult mai importante!
niotin, utilizator