Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facturi primite cu intarziere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facturi primite cu intarziere

Am primit o factura de marfa in martie 2011 cu data de octombrie 2010.
Va rog sa ma ajutati privind inregistrarea in contabilitate si eventualele rectificative care trebuie intocmite.
inregistrati-o in martie, cand ati primit-o.
scrieti pe ea data primirii facturii/inregistrarii (e bun, dar nu necesar, un nr. inreg./data intrarii in unitate in reg.corespondenta).
si cam atat.
daca nu ati inchis exercitiul financiar o puteti inregistra in octombrie iar tva-ul se inregistreaza neexigibil si devine exigibil la data primirii facturii
tva-ul se trece la randul de regularizari in dec 300, se face rectificativa la dec 394 si dec 101
mony23 a scris:
daca nu ati inchis exercitiul financiar o puteti inregistra in octombrie iar tva-ul se inregistreaza neexigibil si devine exigibil la data primirii facturii
tva-ul se trece la randul de regularizari in dec 300, se face rectificativa la dec 394 si dec 101

Suntem in martie,cum sa mai inregistreze factura in octombrie? Credeti ca se poate sta 5 luni fara balanta intr-o firma ? Intreb si eu :-/
Factura se poate inregistra la decembrie ,in cel mai bun caz si poate proceda apoi la efectuarea regularizarilor si completarea declaratiilor rectificative pentru 394 si 101.
pt lamuriri incercati sa citit punctul 61, 62 si 63 din OMFP 3055/2009