avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facturi primite cu intarziere
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facturi primite cu intarziere

Am primit o factura de marfa in martie 2011 cu data de octombrie 2010.
Va rog sa ma ajutati privind inregistrarea in contabilitate si eventualele rectificative care trebuie intocmite.
Cel mai recent răspuns: Stefania Paraschiva , Contabil 00:32, 21 Martie 2011
inregistrati-o in martie, cand ati primit-o.
scrieti pe ea data primirii facturii/inregistrarii (e bun, dar nu necesar, un nr. inreg./data intrarii in unitate in reg.corespondenta).
si cam atat.
daca nu ati inchis exercitiul financiar o puteti inregistra in octombrie iar tva-ul se inregistreaza neexigibil si devine exigibil la data primirii facturii
tva-ul se trece la randul de regularizari in dec 300, se face rectificativa la dec 394 si dec 101
mony23 a scris:
daca nu ati inchis exercitiul financiar o puteti inregistra in octombrie iar tva-ul se inregistreaza neexigibil si devine exigibil la data primirii facturii
tva-ul se trece la randul de regularizari in dec 300, se face rectificativa la dec 394 si dec 101


Suntem in martie,cum sa mai inregistreze factura in octombrie? Credeti ca se poate sta 5 luni fara balanta intr-o firma ? Intreb si eu :-/
Factura se poate inregistra la decembrie ,in cel mai bun caz si poate proceda apoi la efectuarea regularizarilor si completarea declaratiilor rectificative pentru 394 si 101.
pt lamuriri incercati sa citit punctul 61, 62 si 63 din OMFP 3055/2009

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura primita cu intarziere niko 94 niko 94 Am primit o factura din luna Noiembrie abia acuma, ce ar trebui sa fac, sa o inreg in conta. in Decembrie, dar in Decont unde sa o trec la regularizari rd.25 ... (vezi toată discuția)
Stornare factura. luciapap luciapap In 18.05.2010 am o factura de consumabile pe care am inreg 6028=401 si 4426=401 Acuma in August seful imi aduce o factura din Mai storno partial la factura ... (vezi toată discuția)
Eroare contabila- omitere factura anul precedent vioop vioop Am o factura de mobilier cu data de 30 noiembrie 2011 care nu a fost inregistrata. Am constatat omiterea ei in luna ianuarie. Cum o inregistrez avand in vedere ... (vezi toată discuția)