avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 103 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale actiune anulata cu taxa de timbru si timbru judiciar ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

actiune anulata cu taxa de timbru si timbru judiciar platite

am introdus o cerere de chemare in judecata - pretentii. Am primit citatia si mi s-a pus in vedere sa platesc pana la 15 martie taxa de timbru si timbru judiciar. Am platit pe 14 martie si am trimis prin curier originalele la dosar. Pe site-ul Tribunalului apare actiune anulata. Ce fac?
Cel mai recent răspuns: ellydr , utilizator 18:47, 18 Martie 2011
Formulati calea de atac impotriva hotararii si anexati la cerere copii de pe chitanta de plata si dovada comunicarii acesteia la instanta de fond.
Faceti recurs...si aratati motivul suspendarii ,, (pe chitanta este scrisa data achitarii), dar mai exista o adoua posibilitate care este si mai rapida, puteti solicita sa va elibereze chitanta si timbrele judiciare si formulati o noua cerere cu acelas obiect de judecata si anexati chitanta TT si timbrele TJ si aratati si in cerere ca s-a timbrat legal cererea :(.
a 2-a var ar lua probabil mai putin timp decat solutionarea recusrului si reinvestirea instantei de fond (ps: sa nu cumva sa fie presat elyid de vreun termen de prescriptie)
Mesaj reeditat
@ ellydr

Forum Drept Comercial - probleme juridice in afaceri Subiect actiune anulata - taxe platite


pe data de 14 martie am platit taxa de timbru si timbru judiciar pentru o actiune la care aveam termen pe 15. Am trimis prin curier originalele , au ajuns pe 15 la Tribunal (in alta loc) . Pe 16 se afiseaza pe site actiune anulata. Ce e de facut.


:offtopic:
Nu mai deschideti mai multe topicuri cu aceeas intrebare ... este incalcare a Regulamentului Forumului ... pentru a posta mai multe detalii sau intrebari puteti urmari topicul deja deschis de dvs .
freeelis a scris:

Mesaj reeditat
@ ellydr

Forum Drept Comercial - probleme juridice in afaceri Subiect actiune anulata - taxe platite


pe data de 14 martie am platit taxa de timbru si timbru judiciar pentru o actiune la care aveam termen pe 15. Am trimis prin curier originalele , au ajuns pe 15 la Tribunal (in alta loc) . Pe 16 se afiseaza pe site actiune anulata. Ce e de facut.


:offtopic:
Nu mai deschideti mai multe topicuri cu aceeas intrebare ... este incalcare a Regulamentului Forumului ... pentru a posta mai multe detalii sau intrebari puteti urmari topicul deja deschis de dvs .
scuze graba

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxe judiciara de timbru bobogeta bobogeta Am un litigiu de munca - concediere disciplinara.Am solicitat la serviciul de arhiva a tribunalului ,o copie dupa decizia Curtii de Apel si mi s-a spus ca ... (vezi toată discuția)
Rodipet joe17 joe17 Scriu pe forum pentru a cere ajutorul dvs intr-o problema legata de institutia la care lucrez. Pana acum 4 luni am avut incheiat un abonament cu cei de la ... (vezi toată discuția)
Cum se taxeaza o cerere în 2014 pentru legalizarea unei hotãrâri judecãtoreºti? muraruelena muraruelena In anul 2013, pt. eliberarea unei hotarari judecatoresti se atasa la o Cerere: 1 TJ= 0,15 lei si 1 TJT = 2 lei. Am auzit ca se taxeaza: doar cu TJT = 5 ... (vezi toată discuția)