avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere Rusalii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere Rusalii

Acu ceva timp, Presedintele a fost de acord cu modificrea Codului Muncii privind acordarea a inca 2 zile libere legale,
dar, =D>, nu a promulgat legea deorece a mai vrut inca o zi libera, de Sfanta Marie.
Pana la Sf.Marie mai e, dar Rusaliile sunt foarte aproape...
Cine e la curent cu ce s-a mai intamplat?
Se pregateste sa apara ceva??
Cel mai recent răspuns: crimson , utilizator 18:07, 13 Iunie 2008
Presedintele României a solicitat reexaminarea propunerii de modificare a Codului muncii, cererea de reexaminare a fost înaintata Senatului in data de 14.04.2008.
stie cineva cum a ramas cu a doua zi de Rusalii?
am inteles ca senatul a respins solicitarea presedintelui. deci cum ramane cu ziua de luni 16 iunie

?
Senatul a respins cererea de reexaminare facuta de Basescu, astfel incat Proiectul adoptat de Senat pastreaza forma initiala votata in luna martie de Camera Deputatilor.
Proiectul de lege va fi transmis pentru dezbatere, Camerei Deputatilor, in calitate de for decizional.

si care e data dezbaterii?
:D Avand in vedere faptul ca suntem in 11 iunie cred ca numai o minune mai poate promulga aceasta modificare in timp util.

Alte discuții în legătură

Modificare art. 134 codul muncii monica.daliu monica.daliu Stiti cumva daca a fost modificat codul muncii, articolul 134? Avem mai multe zile libere? (vezi toată discuția)
24 ianuarie florentinavlad39 florentinavlad39 Ce se aude cu ziua libera in 24 ianuarie, in institutii nu se stie nimic, v-a aparea in monitor doar dupa ce trece data?:(( (vezi toată discuția)
30 noiembrie este declarata zi libera ? popanaid popanaid Buna dimineata tuturor ! Va rog sa-mi spuneti daca ziua de 30 noiembrie a fost declarata zi libera ( Sf. Andrei ). Stiu ca a fost o propunere insa nu stiu ... (vezi toată discuția)