avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare Art. 134 Codul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare Art. 134 Codul muncii

Stiti cumva daca a fost modificat codul muncii, articolul 134? Avem mai multe zile libere?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:44, 9 Iunie 2008
Art. 134. [enumerarea sărbătorilor legale în care nu se lucrează]
(1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
a) 1 şi 2 ianuarie;
b) prima şi a doua zi de Paşti;
c) 1 mai;
d) 1 decembrie;
e) prima şi a doua zi de Crăciun;
f) 2 zile pentru fiecare dintre cele două sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de către angajator.
Senatul a respins miercuri cererea de reexaminare a proiectului de lege privind modificarea Codul muncii (art.134 alin.1), trimisa de presedinte in luna aprilie.
In urma respingerii cererii de reexaminare, angajatii ar putea primi 2 zile libere, pe langa cele prevazute in Codul Muncii, si anume, prima si cea de-a doua zi de Rusalii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Liber de rusalii babaangi babaangi Buna ziua! Va rog frumos sa-mi raspunde-ti daca luni, pe 08.06.2009 este zi nelucratoare? Multumesc! (vezi toată discuția)
Rusaliile- zi libera?...ce spune literatura de specialitate emilly.popescu emilly.popescu Dragii mei, Va solicit ajutorul in a ma lamuri si pe mine daca ziua de Rusalii - fiind declarata Zi Nationala ca si 1 Mai, 1 Decembie etc. poate fi ... (vezi toată discuția)
Zile declarate libere crazvan crazvan Buna seara, As dori sa stiu daca este mentionat in vre-un act normativ faptul ca o societate este obligata sa sisteze activitatea in zilele declarate libere ... (vezi toată discuția)