Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Performanta energetica a cladirilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Performanta energetica a cladirilor

Am o nelamurire cu un alineat din contractul de vanzare cumparare a unei case.

" Notarul public a adus la cunostinta partilor prevederile Legii 372/13.12.2005, privind performanta energetica a cladirilor, insa cumparatorii declara ca renunta la prezentarea certificatului de performanta energetica a cladirii", nu inteleg de ce a trecut ca renuntam, pe noi nu ne-a intrebat nimeni in legatura cu acest lucru.

Casa este veche si trebuie s-o renovez, dar o sa-mi dea acordul Primaria fara acest certificat?
Multumesc.
Certificatul de performanta energetica este definit a fi "document tehnic care are caracter informativ si care atesta performanta energetica a unei cladiri". (art. 3 pct. 3 din Lege)
Tinand seama de caracterul informativ al certificatului, precum si de caracterul consensual al contractului de vanzare-cumparare sau inchiriere, prezentarea certificatului nu poate fi considerata o conditie pentru incheierea contractului de vanzare-cumparare.
Desi din demersurile facute de Uniunea Notarilor Publici din Romania pana in prezent transpare o anumita abordare cu privire la ”obligativitatea” certificatului de performanta energetica, acest document nu a fost si nu este reglementat altfel decat ca un act de informare, a carui existenta sau inexistenta nu are nicio consecinta legala asupra momentului si modalitatii de formare a vointei juridice a partilor unui act translativ al dreptului de proprietate ori constitutiv al vreunui dezmembramant al acestuia.
In atare conditii, daca singurul care ar fi putut sa emita pretentii in a se prezenta acest certificat este cumparatorul, nimeni deocamdata nu poate invoca lipsa acestuia ca o lipsa de procedura in cadrul unei tranzactii de V/C, cu atat mai mult vreo autoritate a statului.