Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Stimati prieteni,
Din nou vin cu rugamintea sa ma sfatuiti.
In anul 1984, o matusa a tatalui meu mi-a lasat prin testament legalizat si autentificat, toata averea mobila si imobila. Despre acest testament eu nu am stiut pana acum. Banuiam ceva dar nu m-am interesat, recunosc!:\">....
Tatal meu in 1991 a deschis masa succesorala dupa doamna susmentionata declarandu-se unic mostenitor. In baza certificatului de mostenitor a dispus de acele bunuri cum a crezut domnia-sa de cuviinta. A vandut casa, teren, obiecte de arta, etc., cu documente (chitante legalizate). In ultimii ani tatal meu a intrat in litigiu cu administratia cimitirelor din localitatea respectiva, deoarece acestia din urma au instrainat un loc de veci care face parte din mostenirea lasata de matusa. Avocatul tatalui meu in cauza respectiva a tot insistat sa ii dau eu o procura sa ma reprezinte in cauza... Moment in care mi-am pus intrebari : \"de ce???\" De principiu am spus ca o sa merg sa fac o astfel de procura, dar nu am facut-o.
Tatal meu a decedat de curand, si gasesc tot felul de ..."minuni" in urma lui! #-o
Astfel am descoperit existenta aceui testament care se pare ca este perfect valabil si legal si se afla in arhivele statului din localitatea respectiva.
In situatia data, ce am de facut si daca se pot recupera macar bunurile imobile. In plus a dori sa stiu daca pot actiona in instanta pentru despagubiri "morale" pe notarul care a intocmit succesiunea si repectiv certifictul de mostenitor al tatalui meu.
Va multumesc pentru timpul acordat!
Din păcate, nu mai puteţi face nimic.
Testamentul nu a fost dat publicităţii, astfel că tatăl dv., ştiind de existenţa lui, l-a ignorat, şi-a însuşit toată averea succesorală lăsată de mătuşa şi a vândut tot ce a putut.
Dacă din toate bunurile mătuşii nu a mai rămas nimic de valoare (imobile), nu mai puteţi face nimic.
În această situaţie, aţi fi putut, dacă tatăl dv. trăia, să atacaţi certificatul lui de moştenitor al tatălui, iar apoi să-l acţionaţi în judecată pe tatăl dv. solicitându-i acestuia contravaloarea bunurilor succesorale lăsate de mătuşa, pentru că vânzarea acestora s-a făcut unor cumpărători de bună-credinţă, astfel încât contractele de vânzare au fost perfect legale şi nu pot fi atacate, deoarece testamentul nu a fost dat publicităţii pentru ca terţii să cunoască o altă situaţie de fapt, respectiv că altcineva este moştenitorul, nu tatăl dv.
Cum tatăl dv. a decedat nu mai aveţi cui să cereţi sumele de bani reprezentând cval. bunurilor succesorale înstrăinate.
Notarul nu a făcut decât să aplice legea: dacă tatăl dv. a prezentat acte de stare civilă din care a rezultat calitatea sa de unic moştenitor, având în vedere lipsa moştenitorilor din clasele anterioare, a procedat corect, astfel că nu aveţi nici o şansă să intentaţi înmpotriva lui o acţiune civilă şi nici penală...
Consolaţi-vă cu ideea ...;)
cora2006 a scris:

Din păcate, nu mai puteţi face nimic.
Testamentul nu a fost dat publicităţii, astfel că tatăl dv., ştiind de existenţa lui, l-a ignorat, şi-a însuşit toată averea succesorală lăsată de mătuşa şi a vândut tot ce a putut.
Dacă din toate bunurile mătuşii nu a mai rămas nimic de valoare (imobile), nu mai puteţi face nimic.
În această situaţie, aţi fi putut, dacă tatăl dv. trăia, să atacaţi certificatul lui de moştenitor al tatălui, iar apoi să-l acţionaţi în judecată pe tatăl dv. solicitându-i acestuia contravaloarea bunurilor succesorale lăsate de mătuşa, pentru că vânzarea acestora s-a făcut unor cumpărători de bună-credinţă, astfel încât contractele de vânzare au fost perfect legale şi nu pot fi atacate, deoarece testamentul nu a fost dat publicităţii pentru ca terţii să cunoască o altă situaţie de fapt, respectiv că altcineva este moştenitorul, nu tatăl dv.
Cum tatăl dv. a decedat nu mai aveţi cui să cereţi sumele de bani reprezentând cval. bunurilor succesorale înstrăinate.
Notarul nu a făcut decât să aplice legea: dacă tatăl dv. a prezentat acte de stare civilă din care a rezultat calitatea sa de unic moştenitor, având în vedere lipsa moştenitorilor din clasele anterioare, a procedat corect, astfel că nu aveţi nici o şansă să intentaţi înmpotriva lui o acţiune civilă şi nici penală...
Consolaţi-vă cu ideea ...;)

Multumesc frumos! Asta este daca spuneti dumneavoastra!....
Dar as intreba doar atat: credeti ca notariatul care s-a ocupat nu are nici o implicatie?? Atata vreme cat acel testament era inregistrat si autenticficat si era in arhiva orasului respectiv! Din umila mea stiinta notarii trebuie sa faca niste verificari si niste cercetari in arhive pana sa autentfice un document .