avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general MONOGRAFIE CASA DE EXPEDITIE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

MONOGRAFIE CASA DE EXPEDITIE

Va rog sa ma ajutati cu o monografie casa de expeditie/intermediere transporturi ! Multumesc !:)
Cel mai recent răspuns: olden , utilizator 17:16, 15 Februarie 2012
Casă de expediție este orice persoană impozabilă care acționează în nume propriu, contractând servicii de transport cu un transportator, pe care apoi le refacturează beneficiarului transportului. Serviciile casei de expediție sunt servicii de
transport
Se consideră documente specifice de transport, în funcție de tipul transportului:
a) în cazul transportului auto: copie de pe carnetul TIR sau de pe documentul de tranzit comunitar T, în cazul unui transport intracomunitar, documentul de transport internațional;
411=%
704
708 (comisionul retinut dupa caz)
4427
%=401
624
4426
:rolleyes: Va multumesc !
prin inregistrarile anterioare (411=704) care includ si comisionul se umfla artificial cifra de afaceri chiar daca se incaseaza factura cu tot cu comision.Mai corect este inregistrearea 411=462 la niv.facturii furniz.de transport si 411=704 la niv.comisionului casei de expeditie si bineanteles tva-4427.
soficu cristina a scris:

prin inregistrarile anterioare (411=704) care includ si comisionul se umfla artificial cifra de afaceri chiar daca se incaseaza factura cu tot cu comision.Mai corect este inregistrearea 411=462 la niv.facturii furniz.de transport si 411=704 la niv.comisionului casei de expeditie si bineanteles tva-4427.

Cum am mai spus expeditorul contracteaza servicii de transport cu un transportator, pe care apoi le refacturează beneficiarului transportului. Serviciile casei de expediție sunt servicii de transport. Sau poate casa de expeditii este numai comisionar??Cristina!!!! Da - daca este intermediar contabilizeaza numai comisionul stabilit in contract.
Va rog sa ma ajutati cu o monografie casa de expeditie/intermediere transporturi ! Multumesc !:)


este vorba de intermediere, asa reiese din intrebare.din experienta mea de e.c .,80% din case de expeditie nu sunt si transportatori directi iar daca sunt ,se va contabiliza separat.

Alte discuții în legătură

Monografie agentie de turism raluka_ioa raluka_ioa buna ziua as dori sa ma ajutati cu o monografie contabila la o agentie de turism revanzatoare am un client care a platit un pachet turistic in numerar ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila agentie de turism fara tva denisa2011 denisa2011 buna ziua, ma puteti ajuta cu o monagrafie contabila pentru o agentie de turism neplatitoare de tva? Eu ma gandeam sa fac asa: inregistrarea factura clienti ... (vezi toată discuția)
Grup de firme: un salariat dintr-o firmă pleacă în delegație externă pentru o altă firmă din grup. cum refacturez biletul de avion, cu sau fără tva? miki72 miki72 Un salariat al firmei (alfa) pleaca in delegatie externa de afaceri pentru o alta firma din grup(beta).Ambele firme sunt din Romania si sunt inregistrate in ... (vezi toată discuția)