Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general MONOGRAFIE CASA DE EXPEDITIE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

MONOGRAFIE CASA DE EXPEDITIE

Va rog sa ma ajutati cu o monografie casa de expeditie/intermediere transporturi ! Multumesc !:)
Casă de expediție este orice persoană impozabilă care acționează în nume propriu, contractând servicii de transport cu un transportator, pe care apoi le refacturează beneficiarului transportului. Serviciile casei de expediție sunt servicii de
transport
Se consideră documente specifice de transport, în funcție de tipul transportului:
a) în cazul transportului auto: copie de pe carnetul TIR sau de pe documentul de tranzit comunitar T, în cazul unui transport intracomunitar, documentul de transport internațional;
411=%
708 (comisionul retinut dupa caz)
%=401
:rolleyes: Va multumesc !
prin inregistrarile anterioare (411=704) care includ si comisionul se umfla artificial cifra de afaceri chiar daca se incaseaza factura cu tot cu comision.Mai corect este inregistrearea 411=462 la niv.facturii furniz.de transport si 411=704 la niv.comisionului casei de expeditie si bineanteles tva-4427.
soficu cristina a scris:

prin inregistrarile anterioare (411=704) care includ si comisionul se umfla artificial cifra de afaceri chiar daca se incaseaza factura cu tot cu comision.Mai corect este inregistrearea 411=462 la niv.facturii furniz.de transport si 411=704 la niv.comisionului casei de expeditie si bineanteles tva-4427.

Cum am mai spus expeditorul contracteaza servicii de transport cu un transportator, pe care apoi le refacturează beneficiarului transportului. Serviciile casei de expediție sunt servicii de transport. Sau poate casa de expeditii este numai comisionar??Cristina!!!! Da - daca este intermediar contabilizeaza numai comisionul stabilit in contract.
Va rog sa ma ajutati cu o monografie casa de expeditie/intermediere transporturi ! Multumesc !:)

este vorba de intermediere, asa reiese din intrebare.din experienta mea de e.c .,80% din case de expeditie nu sunt si transportatori directi iar daca sunt ,se va contabiliza separat.