Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ASOCIATIE PROFESIONISTA IN CADRUL UNEI INSTITUTII DE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ASOCIATIE PROFESIONISTA IN CADRUL UNEI INSTITUTII DE STAT

Sunt angajata ca si psiholog intr-o institutie de stat. impreuna cu colegii mei am dori sa infiintam o asociatie profesionista in cadrul institutiei in care lucram . Puteti sa ma ajutati cu ceva informatii despre conditiile infiintarii unei astfel de asociatii? Va multumesc.
Citadela a scris:

Sunt angajata ca si psiholog intr-o institutie de stat. impreuna cu colegii mei am dori sa infiintam o asociatie profesionista in cadrul institutiei in care lucram .

Ce isi propune sa promoveze si faca asociatia profesionoista pe care o doriti sa o infiintati ?

Ce avataje scontati ca va aduce colectivului (in plus) asociatia profesionista odata constituita ?

Odata constituita o asociatie profesionista a psihologilor, am aflat ca putem sa achizitonam teste pe un singur cabinet, ceea ce este in avantajul nostru-parte dintre noi , lucram in cabinete psihologice din interiorul centrelor de plasament-(putand sa achizitionam mai multe teste), dar si al institutiei. Apoi, dorim ca aceasta asociatie sa functioneze intr-un sediu de sine statator si sa fie deschisa si comunitatii, aducand astfel beneficii si acesteia.
Poate va ajuta informatiile de mai jos mai ales articolul 25 litera i si art. 33 din statut

Statut APR
STATUTUL
ASOCIAŢIEI PSIHOLOGILOR DIN ROMÂNIA

Cap. I. Dispoziţii generale

Art.1 „Asociaţia Psihologilor din România” este o organizaţie profesională, neguvernamentală, apolitică şi non-profit, care îşi desfăşoară activitatea în conformitate cu legislaţia în vigoare, prin voinţa de asociere a membrilor semnatari
Art.2 Scopul Asociaţiei Psihologilor din România este acela de a susţine şi promova dezvoltarea psihologiei ca ştiinţă şi profesie, având ca finalitate creşterea calităţii vieţii umane şi a eficienţei activităţilor sociale şi economice.
Art.3 Obiectivele Asociaţiei Psihologilor din România sunt: promovarea unor standarde ridicate de competenţă şi de etică profesională, organizarea de manifestări ştiinţifice şi profesionale, promovarea cercetării ştiinţifice fundamentale şi aplicative, stimularea schimburilor şi contactelor ştiinţifice interne şi internaţionale.
Art.4 Asociaţia va putea înfiinţa, cu aprobarea adunării generale, societăţi comerciale şi va desfăşura activităţi economice directe cu caracter accesoriu şi în strânsă legătură cu scopul principal al asociaţiei.
Art.5 Denumirea asociaţiei este „Asociaţia Psihologilor din România”, numită în continuare „Asociaţie”.
Art.6 Sediul Asociaţiei Psihologilor din România este în Bucureşti, Bd. Iuliu Maniu 1-3, sector 6, Corp A, et. 5, sala 507B.
Art.7 Asociaţia se constituie pe durată nelimitată
Art.8 Patrimoniul iniţial al Asociaţiei este de 5.000.000 lei (Contravaloarea a două salarii minime pe economie).
Cap. II Membri
Art. 9 Asociaţia Psihologilor din România se compune din membri plini, membri asociaţi, şi membri de onoare.
Art. 10 Dobândirea calităţii de membru plin şi membru asociat se face prin îndeplinirea următoarelor condiţii:

depunerea documentaţiei de înscriere in conformitate cu regulamentul de înscriere, elaborat de Consiliul director

aprobarea in Consiliul director

plata taxei de înscriere şi a cotizaţiei pe anul în curs

Art.11 Dobândirea calităţii de membru de onoare se face prin hotărârea Consiliului director, ca o recunoaştere a meritelor excepţionale în plan profesional şi ştiinţific, afirmate pe plan naţional şi internaţional, precum şi a contribuţiei deosebite aduse la atingerea obiectivelor APR.
Art.12 Pierderea calităţii de membru se face în următoarele condiţii:

cerere scrisă adresată de către membru Consiliului director.

neplata cotizaţiei timp de doi ani consecutiv

în cazul unor prejudicii morale sau materiale aduse asociaţiei, prin aprobare de către Adunarea Generală, la propunerea Consiliului director

Art. 13 Drepturile membrilor plini:

să aleagă şi să fie aleşi în organele de conducere ale asociaţiei, drept condiţionat de îndeplinirea la zi a obligaţiei de plată a cotizaţiei.

să participe, fără restricţii sau discriminări, la manifestările organizate şi să beneficieze de toate oportunităţile puse la dispoziţie de către asociaţie membrilor săi.

să sesizeze organele de conducere, în situaţiile în care apreciază că interesele lor ca membri ai asociaţiei, au fost lezate.

Art.14 Drepturile membrilor asociaţi:

să participe, fără restricţii sau discriminări, la manifestările organizate şi să beneficieze de toate oportunităţile puse la dispoziţie de către asociaţie membrilor săi.

să sesizeze organele de conducere, în situaţiile în care apreciază că interesele lor ca membri ai asociaţiei, au fost lezate.

Art. 15 Obligaţiile membrilor plini şi ale membrilor asociaţi:

sa respecte statutul şi hotărârile organelor de conducere

membrii plini plătesc o cotizaţie anuală fixată de Consiliul director

membrii asociaţi plătesc o cotizaţie echivalentă cu 50% din cotizaţia membrilor plini

sa achite cotizaţia anuala în termenul şi condiţiile fixate de Consiliul director

Art.16 Membrii de onoare nu plătesc cotizaţie, au aceleaşi drepturi ca şi membrii plini, cu excepţia dreptului de vot, şi nu pot fi aleşi în organele de conducere.
Capitolul III. Categoriile de resurse patrimoniale ale asociaţiei:
Art. 17 Veniturile asociaţiei provin din:

cotizaţiile membrilor

dobânzile şi dividendele rezultate din plasarea sumelor disponibile, în condiţii legale

venituri realizate din activităţi economice directe: editare şi difuzare de materiale profesional ştiinţifice, activităţi din sfera educaţiei permanente.

donaţii, sponsorizări, în condiţiile legii

alte venituri, în condiţiile legii

Cap. IV Organizarea şi funcţionarea asociaţiei
Art.18 Organele asociaţiei sunt:

Adunarea generală

Consiliul director

Comisia de cenzori

Trezorierul

Adunarea generală:
Art. 19 Adunarea generală este organul de conducere alcătuit din totalitatea membrilor, şi se întruneşte o dată pe an, în sesiune ordinară, sau la nevoie în sesiune extraordinară.
Art. 20 În pregătirea Adunării generale, Consiliul director va transmite tuturor membrilor, prin poştă cu confirmare de primire, ordinea de zi şi problemele supuse la vot.
Art. 21 Adunarea generală se consideră constituită cu prezenţa a cel puţin jumătate plus unu dintre membrii asociaţiei cu drept de vot. Dacă la data primei convocări nu se întruneşte cvorumul, Consiliul director reprogramează adunarea generală în termen de maxim 30 de zile calendaristice. La acest termen cvorumul statutar este de ¼ din membrii cu drept de vot. Prin „prezenţă” se consideră prezenţa fizică sau existenţa unui document olograf care exprimă voinţa de vot în legătură cu documentele supuse aprobării.
Art. 22 Votul în adunarea generală se exprimă individual. Membrii care nu participă îşi pot exprima votul în scris, prin poştă. O hotărâre se consideră aprobată prin votul majorităţii simple a membrilor prezenţi.
Art.23 Atribuţiunile adunării generale sunt următoarele:

stabileşte strategia şi obiectivele generale ale asociaţiei

aprobă modificările la statut

alege Consiliul director

alege preşedintele, vicepreşedintele şi secretarul general al asociaţiei

aprobă solicitările şi încheie protocoalele de afiliere

aprobă bugetul de venituri şi cheltuieli şi bilanţul contabil

aprobă cuantumul cotizaţiei anuale

alege Consiliul director al asociaţiei

alege Comisia de cenzori

aprobă propunerile de excludere din asociaţie

aprobă dizolvarea şi lichidarea asociaţiei precum şi stabilirea destinaţiei bunurilor rămase după lichidare

aprobă raportul anual de venituri si cheltuieli.

Consiliul director:
Art.24 Consiliul director este alcătuit din 15 membri, aleşi pentru un mandat de patru ani, cu drept de realegere pentru al doilea mandat consecutiv. Preşedintele, vicepreşedintele şi secretarul general, fac parte de drept din consiliul director.
Art.25 Atribuţiunile Consiliului director
a. elaborează programul de activitate anual şi de perspectivă al asociaţiei
b. propune şi urmăreşte realizarea bugetului anual al asociaţiei
c. propune şi urmăreşte politica de personal şi organigrama asociaţiei
d. convoacă adunarea generală şi elaborează ordinea de zi a acesteia
e. organizează alegerile
f. aprobă cererile de înscriere în asociaţie
g. propune nivelul cotizaţiei anuale pentru membrii plini
h. face propuneri pentru excluderea din asociaţie sau de încetare a afilierii

i. aprobă înfiinţarea de secţiuni, grupuri de lucru sau comisii

j. numeşte trezorierul
Art. 26 Preşedintele este ales de Adunarea generală, cu votul majorităţii simple, pentru un mandat de patru ani, cu drept de realegere pentru al doilea mandat consecutiv. Atribuţiunile sale sunt:
a. convoacă şi prezidează şedinţele consiliului director
b. reprezintă asociaţia în raporturile cu alte asociaţii, instituţii sau organizaţii
c. este responsabil cu conducerea operativă a asociaţiei
Art.27 Vicepreşedintele este ales de Adunarea generală, prin majoritate simplă de voturi, pentru un mandat de patru ani, cu drept de realegere consecutivă pentru încă un mandat, şi are următoarele atribuţiuni:
a. Preia sarcinile preşedintelui la cererea acestuia, sau în situaţia in care este indisponibil. Dacă interimatul funcţiei de preşedinte depăşeşte sase luni / un an, acesta devine de drept preşedintele asociaţiei, până la expirarea mandatului. Preluarea mandatului de către vicepreşedinte se face prin hotărârea Consiliului director, pe baza unei solicitări scrise din partea preşedintelui sau, în cazul indisponibilităţii acestuia, prin constatarea îndeplinirii condiţiilor statutare. În această situaţie, funcţia de vicepreşedinte va fi preluată de unul dintre membrii Consiliului director, prin alegeri interne.
b. Are drept de vot Consiliului director.
Art.28 Secretarul general este ales de Adunarea generală pentru un mandat de patru ani, cu drept de realegere consecutiva pentru încă un mandat. Atributiunile acestuia sunt următoarele:

Îndeplineşte activităţi de ordin tehnic şi de administrare a resurselor asociaţiei

Răspunde de organizarea manifestărilor APR

Are drept de vot în Consiliului director

Comisia de cenzori:
Art. 29 Comisia de cenzori este aleasă de către Adunarea generală şi are următoarele atribuţiuni:

verifică modul în care este administrat patrimoniul asociaţiei

întocmeşte rapoarte şi le prezintă Adunării generale

poate participa la şedinţele Consiliului director fără drept de vot.

Art. 30 Trezorierul este responsabil cu gestionarea fondurilor asociaţiei şi susţine anual un raport în faţa Adunării generale.
Art.31 Procedura de alegere pentru organele asociaţiei:
a. Consiliul director transmite membrilor asociaţiei o listă deschisă de propuneri, solicitându-se acordul pentru includerea pe lista de vot, precum si alte propuneri.
b. Consiliul director va selecta pentru listele de vot propunerile care au întrunit cel puţin 5% din adeziunile exprimate.
c. Persoanelor propuse li se cere acordul după care vor fi incluse pe lista de vot
d. Se constituie listele de vot, care se spun aprobării adunării generale.
Art. 32 Asociaţia îşi poate constitui filiale ca structuri teritoriale, cu un număr de minim trei membri, organe de conducere proprii şi un patrimoniu distinct de cel al asociaţiei.
Art. 33 Organizarea pe secţiuni

Secţiunile asociaţiei se organizează la iniţiativa membrilor şi cu aprobarea Consiliului director, atunci când exprimă un interes real care garantează o activitate susţinută şi utilă pentru membrii săi.

Secţiunile se organizează pentru a acoperi domenii majore ale intereselor profesionale şi ştiinţifice, pe criterii exclusive de specializare.

Aprobarea înfiinţării unei secţiuni se va întemeia pe baza solicitării unui procent minim de 1% dintre membrii asociaţiei, cu evitarea paralelismului şi a suprapunerii cu secţiuni deja existente.

O secţiune se poate înfiinţa şi pe baza unei asociaţii deja existente, afiliate la APR, situaţie în care îşi poate păstra numele iniţial, cu designatia „Secţiune a APR”.

Dizolvarea secţiunii se poate face prin autodizolvare, sau prin hotărârea Consiliului director, atunci când se constată absenţa unei activităţi semnificative pe durata a doi ani consecutiv sau dacă, prin activitatea sa, contravine statutului APR.

Secţiunile îşi vor elabora propriul statut de organizare şi funcţionare, fără a contraveni statutului APR. Pot face obiectul de reglementare prin statutul propriu numai aspectele care nu sunt reglementate de către statutul APR. Statutul secţiunilor şi modificările acestuia vor fi aprobate de Consiliul director.

Secţiunea va fi condusă de un preşedinte şi un secretar; se pot prevedea şi alte funcţii, în raport cu cerinţele proprii de organizare.

Preşedintele secţiunii va prezenta un raport anual de activitate în Consiliul director.

Secţiunea poate solicita fonduri din bugetul APR pentru activităţile incluse în programul propriu, cu aprobarea Consiliului director al APR. Orice alte fonduri procurate de către secţiune, în conformitate cu statutul APR, vor fi puse integral la dispoziţia secţiunii, prin intermediul bugetului APR, daca destinaţia acestor fonduri nu contravine obiectivelor APR.

Preşedintele secţiunii are dreptul de a participa la şedinţele Consiliului director, cu drept de vot consultativ.

Cap. V. Dizolvarea si lichidarea asociaţiei
Art. 34 Asociaţia se dizolvă prin votul a 2/3 din numărul membrilor, care hotărăsc şi asupra transmiterii patrimoniului asociaţiei către o altă asociaţie cu scopuri similare.

Puteti cauta informatii suplimentare pe site www.apsi.ro

Inginerii asociati in Asociatia Generala a Inginerilor din Romania care lucreaza in institutii de stat in cadrul filialelor judetene a organizatiei au cercuri de lucru si asociatii profesionale cu statut inregistrat oficial si juridic.
Puteti lua acest model legal ( recomand accesarea site www.agir.ro si www.agir-timis.ro pentru lamuriri suplimentare) daca convingeti structura de conducere ca ceea ce doriti sa faceti se incadreaza complet statutului actual si / sau e de acord cu completarile pe care le doriti dvs.

Vreti sa ajutati oamenii si sigur ca numai in calitate legala puteti sa o faceti.
Va urez succes in demersul dvs. pentru o viata mai buna in comunitatea in care activati.

Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
Citadela a scris:

Sunt angajata ca si psiholog intr-o institutie de stat. impreuna cu colegii mei am dori sa infiintam o asociatie profesionista in cadrul institutiei in care lucram . Puteti sa ma ajutati cu ceva informatii despre conditiile infiintarii unei astfel de asociatii? Va multumesc.

Da, puteti infiinta o astfel de asociatie in baza OG nr.26/2000 cu privire la asociatii si fundatii.
Persoanele fizice şi persoanele juridice care urmăresc desfăşurarea unor activităţi de interes general sau în interesul unor colectivităţi ori, după caz, în interesul lor personal nepatrimonial pot constitui asociaţii ori fundaţii în condiţiile acestei ordonanţe.
Asociaţia dobândeşte personalitate juridică prin înscrierea în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor aflat la grefa judecătoriei în a cărei circumscripţie teritorială îşi are sediul. În vederea dobândirii personalităţii juridice, membrii asociaţi încheie actul constitutiv şi statutul asociaţiei, în formă autentică sau atestată de avocat.
Actul constitutiv cuprinde, sub sancţiunea nulităţii absolute:
a) datele de identificare a membrilor asociaţi: numele sau denumirea şi, după caz, domiciliul sau sediul acestora;
b) exprimarea voinţei de asociere şi precizarea scopului propus;
c) denumirea asociaţiei;
d) sediul asociaţiei;
e) durata de funcţionare a asociaţiei - pe termen determinat, cu indicarea expresă a termenului, sau, după caz, pe termen nedeterminat;
f) patrimoniul iniţial al asociaţiei; activul patrimonial, în valoare de cel puţin un salariu minim brut pe economie, la data constituirii asociaţiei, este alcătuit din aportul în natură şi/sau în bani al asociaţilor. În cazul aportului în natură, forma autentică a actului constitutiv şi a statutului este obligatorie;
g) componenţa nominală a celor dintâi organe de conducere, administrare şi control ale asociaţiei;
h) persoana sau, după caz, persoanele împuternicite să desfăşoare procedura de dobândire a personalităţii juridice;
i) semnăturile membrilor asociaţi.

Statutul cuprinde, sub sancţiunea nulităţii absolute:
a) elementele prevăzute mai sus, cu excepţia celor precizate la lit. g) şi h);
b) precizarea scopului şi a obiectivelor asociaţiei;
c) modul de dobândire şi de pierdere a calităţii de asociat;
d) drepturile şi obligaţiile asociaţilor;
e) categoriile de resurse patrimoniale ale asociaţiei;
f) atribuţiile organelor de conducere, administrare şi control ale asociaţiei;
g) destinaţia bunurilor, în cazul dizolvării asociaţiei, cu respectarea dispoziţiilor art. 60 din OG nr.26/2000.

Cererea de înscriere în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor aflat la grefa judecătoriei în a cărei circumscripţie teritorială urmează să-şi aibă sediul asociatia va fi însoţită de următoarele documente:
a) actul constitutiv;
b) statutul asociaţiei;
c) actele doveditoare ale sediului şi patrimoniului iniţial;
d) dovada disponibilităţii denumirii eliberată de Ministerul Justiţiei sau, după caz, refuzul motivat al eliberării acesteia.

Multumesc frumos pentru raspunsuri, mi-au fost de un real ajutor!