Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Persoana in intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Persoana in intretinere

Buna Ziua,
Am o persoana in varsta de 83 in intretinere, care sufera de dementa mixta. Recomandarea medicului psihiatru este supraveghere permanenta.
As vrea sa stiu daca poate beneficia de asistenta sociala din partea unei persoane?
Mentionez ca eu lucrez si nu o pot supraveghea personal.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua !
Daca va referiti la asitenta sociala suportata de stat , aceasta este conditionata de incadrarea in grad de handicap a varsticului , ocazie cu care se stabileste si incidenta acestui drept/beneficiu .