Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... concurs notar
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

concurs notar

Buna Ziua!
Am 5 ani vechime intr-o functie de specialitate juridica in cadrul unei institutii publice locala
si m-ar interesa cand se organizeaza concurs conf. art. 16 lit. g din L. nr 36/1995 modificata si completata, daca se organizeaza in fiecare judet, unde gasesc tematica pentru concurs, opiniile celor care au participat la un astfel de concurs, locurile anuale disponibile in tara, etc.
Multumesc.
Acest raspuns il aflati numai daca va adresati institutiei care coordoneaza activitatea Notarilor Publici din Bucuresti/judetul dvs. Nu cunosc titulatura: Birou/Agentie/Asociatie cautati pe site-uri cu notarii.
Intrat pe site-ul Uniunii Notarilor si gasiti acolo raspunsuri. Oricum concursul se organizeaza la nivel national, o data pe an, undeva prin toamna. Repartizarea candidatilor admisi e tot la nivel national.
Anul trecut nu s-a organizat concurs. inainte de a participa la concurs trebuie sa urmati cursurile Institutului Notarial Roman. Aceasta e o noutate si pt.cei mai multi si o greutate.