Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recurs dupa un an de zile
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recurs dupa un an de zile

buna ziua. se poate ca un dosar a carei perioada de recurs a fost de fost expirata dupa 30 de zile(actiune de divort), poate sa ramana la instanta de apel o perioada nedeterminata pt ca paratul poate face recurs si dupa un an de zile? acest raspuns l-am primit telefonic de la un salariat al tribunalului iasi astazi 21 martie 2011. am solicitat acest dosar la judecatoria unde s-a judecat fondul pt a definitiva o hotarare data pe 21 noiembrie 2010, si la ora actuala dosarul se afla la tribunalul iasi care nu stiu de ce nu i se da drumul de acolo, mentionez ca nu s-a facut recurs si a expirat perioada de recurare drept pt care a decis sa fac hotararea definitiva si irevocabila dar obs. ca sunt piedici. unde ma pot adresa in acest caz?
perioada de 30 de zile pt recurs curge de la comunicarea hotararii instantei de apel. Asta poate dura ...si un an de zile.
va rog frumos ..explicati-mi un lucru:
-am primit hotararea pe data de 11 februarie 2011
-pe data de 14 martie 2011 conf. calculului celor 30 de zile a expirat perioada legala pt. acest lucru , ce nu inteleg eu este si va rog daca se poate mai detaliat,
-cum se poate face recurs intr-un an de zile peste perioada aceasta, nu este tardiv?
si de ce nu-mi pot eu legaliza hotararea conf legii???
cris_deo, utilizator