Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... reclama-concurenta neloiala?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

reclama-concurenta neloiala?

Buna ziua! Daca o firma care se ocupa cu vanzarea de motoare care produc energie electrica si termica isi face reclama spunand ca are discount de x% fata de firma Y (care se ocupa cu acelasi lucru, sau foarte asemanator) contravine lg concurentei neloiale? Ma puteti ajuta, va rog, si cu un temei legal?
Ma gandesc ca e posibil sa se formuleze atfle, de ex "Oferim cel mai bun pret pe MW", fara sa se faca o comparatie cu o alta societate, ca in exemplul carreforu care zice ca are cel mai mic pret de pe piata.
Ce parere aveti?
Multumesc
Cred ca cea de-a doua varianta este cea mai buna, respectiv fara a se face o comparatie cu o anumita firma.
Spuneti ca aveti cel mai bun pret de pe piata si toata lumea va intelege.