Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... ACI-in Saga
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

ACI-in Saga

Buna ziua,

Este prima luna in care am o factura AIC si trebuie sa o introduc in SAGA.

Daca ati putea sa ma ajutati,va sunt recunoscatoare.

La intrari selectez tip "T" -taxare inversa si fac apoi o nota contabila pentru 4426=4427 sau nu este corect asa?

Daca procedez asa nu sunt corecte jurnalele cump/vanz.

Cum trebuie sa introduc?

Multumesc anticipat oricarui raspuns cat mai rapid.
Introduceti furnizorul extern in meniul furnizori,dupa ce l-ati verificat in VIES,apoi inregistrati factura cu mentiunea T doar daca este taxare inversa,daca nu,o inregistrati ca factura,aveti si aceasta optiune.Daca este taxare inversa,programul va prelua sumele in decont atat la taxa colectata cat si la taxa deductibila,de asemenea va intocmi si declaratia 390 dupa ce tastati '' actualizare date ''.Pentru mai multa siguranta,tastati F1 din meniul intrari valuta,aveti acolo detalii clare.
Va multumesc foarte mult.Am deschis meniul cu informatii pentru intarari in valuta si o sa ma informez.

Mai indraznesc sa va mai intreb ceva si imi cer scuze in acelasi timp (daca aveti timpul necesar sa ma urmariti)

Plata in avans in 21.01. - 11770 euro(curs 4.27)

409=5124 50257,5 lei

Factura in 27.01 - 11673(curs 4,26)

371 =401 49751,69 lei

401=409 49751,69 lei

665=409 92.02lei

678=409 414.19 lei

Vanzarea in data 29.01

411 =707 50759

607=371 49751

Daca nu aveti timp,v-as ruga doar in ceea ce priveste vanzarea.

Va multumesc anticipat.Toate cele bune si o seara frumoasa.

Nu inteleg 678=409 ?
Adaos comercial nu aveti,la receptie si apoi la descarcarea gestiunii? Tva neexigibil? In saga aveti rubrica,obligatorie,cu cursul valutar,face programul calculul,aici vad diferente,de exemplu : 11770 euro x 4,27 = 50257,90 ... si
11673 euro x 4.26=49726,98. Ati intocmit nota de receptie? Daca setarile programului sunt corecte,va inregistra singur descarcarea gestiunii,corect,va asigur.
office.carmen, utilizator
Multumesc pentru raspuns.

Este comert cu ridicata -de aceea nu am adaos si TVA neexigibil.

Referitor la 678=409

Plata o fac pe baza unei proforme-x moneda nationala echivalent 11770 euro.

Ulterior (datorita raportului fata de euro a monedei furnizorului) la data facturarii este 11673 euro.

De aici ,pe langa diferenta de curs leu/euro mai apare si o cheltuiala/venit financiar- cel putin,in felul acesta am interpretat eu monografia.

Vanzareaa(in cazul comertului cu ridicata) o considerati in regula in cazul aic?

Multumesc anticipat.
Da,este corect.