Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii inginer it - scutire impozit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

inginer it - scutire impozit

Buna ziua, Am si eu o problema.

Sunt angajat la o firma de IT.

Am absolvit Facultatea "Electronica si Telecomunicatii" din cadrul Universitatii Politehnica din Timisoara, promotia 2010,
sectia "Tehnologii si sisteme de telecomunicatii".

Din punct de vedere al domeniul de activitate al companiei as putea beneficia de scutire de impozit conform legi nr.:250/189/748 din Iunie 2004 emis de Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei, Ministerul Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei, Ministerul Finantelor publice.

Conform Anexei nr. 2 din [ link extern ] :
Electronica, Electronica aplicata, Electronica si telecomunicatii, Comunicatii.

Pe diploma de absolvire a facultatii scrie specializarea "Tehnologii si sisteme de telecomunicatii", rezulta nu pot fi scutit de impozit.

De la Decanatul Facultatii am obtinut, printr-o cerere scrisa, o adeverinta oficiala care atesta echivalenta intre specializarile "Tehnologii si sisteme de telecomunicatii" si "Comunicatii".

Intrebarile mele sunt urmatoarele: din punct de vedere legal sunt apt pentru scutirea de impozit? Diploma de absolvire impreuna cu adeverinta, ambele fiind documente oficiale emise de Decanatul Facultatii "Electronica si Telecomunicatii" din cadrul Universitatii Politehnica din Timisoara, pot fi "insumate" si pe baza lor pot beneficia de scutirea de impozit?
Societatea trebuie sa indeplinească condiţiile prevăzute la art.1 si celelalte din Odinul comun 250/189/748-2004
Nu cred ca va incadrati. E vorba doar de programatori si dupa cum vedeti si in link-ul dat de dvs. sunt necesare a se intruni comulativ toate acele conditii.
@Sophia
Poti sa atasaezi modelul de adeverinta eliberata de facultate care sa ateste echivalenta intre 2 specializari ?

Sophya a scris:

Buna ziua, Am si eu o problema.

Sunt angajat la o firma de IT.

Am absolvit Facultatea "Electronica si Telecomunicatii" din cadrul Universitatii Politehnica din Timisoara, promotia 2010,
sectia "Tehnologii si sisteme de telecomunicatii".

Din punct de vedere al domeniul de activitate al companiei as putea beneficia de scutire de impozit conform legi nr.:250/189/748 din Iunie 2004 emis de Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei, Ministerul Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei, Ministerul Finantelor publice.

Conform Anexei nr. 2 din [ link extern ] :
Electronica, Electronica aplicata, Electronica si telecomunicatii, Comunicatii.

Pe diploma de absolvire a facultatii scrie specializarea "Tehnologii si sisteme de telecomunicatii", rezulta nu pot fi scutit de impozit.

De la Decanatul Facultatii am obtinut, printr-o cerere scrisa, o adeverinta oficiala care atesta echivalenta intre specializarile "Tehnologii si sisteme de telecomunicatii" si "Comunicatii".

Intrebarile mele sunt urmatoarele: din punct de vedere legal sunt apt pentru scutirea de impozit? Diploma de absolvire impreuna cu adeverinta, ambele fiind documente oficiale emise de Decanatul Facultatii "Electronica si Telecomunicatii" din cadrul Universitatii Politehnica din Timisoara, pot fi "insumate" si pe baza lor pot beneficia de scutirea de impozit?

As dori sa fac apel la cineva din departamentul de HR sau din conducea unei comapanii care a inceput sa acorde angajatilor scutirea de impozit in baza echivalarii citate mai sus.
Imi puteti spune, va rog daca simpla adeverinta de la facultate a fost indeajuns (pe langa actele binestiute ) sau a mai fost nevoie de vreun alt act?
Credeti ca la un eventual control, adeverinta de echivalare dintre cele doua specializari, primita de la facultate, este suficienta, tinand cont ca Anexa 2 din Ordinul 250 este destul de clara si nu lasa loc la interpretare?

Va rog mult, cei care ati fost confrnuntati cu aceasta problema, sa imi spuneti cum ati actionat.
Chiar daca apreziciez orice raspuns, rog mult sa nu ne descrieti conditiile generale ale ordinului 250/2004 ci speta concreta pentru ca ordinul il stiu prea bine.

@ Sohpya: poate ne spuneti si d-voastra daca angajatorul a acceptat adeverinta si beneficiati de scutire acum.

Multumesc!
doriacristina, utilizator