Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit pe venitul obtinut din vinzarea casei - prima ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit pe venitul obtinut din vinzarea casei - prima vinzare

Buna ziua, detin un imobil casa, pe care doresc sa-l vind unei pers. fizice care este de acord cu pretul cerut de mine, tranzactia o vom efectua in prezenta unui notar de pe raza localitatii unde este imobilul,acesta va percepe taxele care i se cuvin de la vinzator si de la cumparator ,intrebarea mea este urmatoarea; mai trebuie sa "cotizez" si la C.A.S. pt venitul obtinut din vinzarea unicei proprietati!!? in cazul ca trebuie , care este procentul din suma si unde trebuie s-o "donez" si in final care este legea in care se stipuleaza aceasta taxa (impozit) la C.A.S. Va multumesc!
La vanzarea imobilului vanzatorul plateste impozit pe transferul proprietatii (2%, 3%..., functie de anul dobandirii imobilului!), conform L571/2003 cu modificarile ulterioare (codul fiscal), taxa de obtinere a extresului de carte funciara (40 lei in regim normal sau 200 lei in regim de urgenta).
Acestea sunt taxele care sunt in sarcina vanzatorului.