Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Notare antecontract in Cartea Funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Notare antecontract in Cartea Funciara

Am auzit in trecere la 2 avocate ( o discutie mai aprinsa) cum ca notarii dupa ce se incheie un antecontract, au obligatia de-al nota in Cartea funciara in termen de max 2 zile.

Exista vreo lege in acest sens ? M-au facut curios, dar nu am indraznit sa ma alatur discutiei :))
Dupa semnarea antecontractului de vanzare-cumparare la notariat, este obligatorie intabularea dreptului de proprietate al noului proprietar la Biroul de Carte Funciara , operatiune indeplinita de delegatul biroului notarial unde a fost autentificat actul, cu achitarea de catre noul proprietar a taxelor aferente.
Obligatia intabularii dreptului de proprietate la cadastru revine proprietarului,care poate sa desfasoare demersurile personal sau sa solicite notarului
De asemenea ,noului proprietar ii revine obligatia rectificarii de rol la Directia Taxe si Impozite, in termen de 30 de zile de la data autentificarii contractului notarial-dupa incheierea tranzactiei
Conform legii cadastrului nr 7/1996 republicata, notarul public poate autentifica un act de vanzare a unui bun imobil numai pe baza extrasului de carte funciara emis in acest scop de Biroul de Carte Funciara din cadrul Oficiului de Cadastru si Publicitate Imobiliara sau , dupa caz, a certificatul de sarcini.
Taxa perceputa de ANCPI-OCPI pentru eliberarea unui extras de autentificare este:40 de lei, in regim normal - se elibereaza in doua zile lucratoare si 200 de lei, in regim de urgenta= 1 zi
Dupa finalizarea contractului de vanzare-cumparare, dreptul de proprietate al noului proprietar va trebui intabulat in cartea funciara.
Tariful perceput de ANCPI pentru aceasta operaţiune este prevazut de ANEXA nr. 1 din Ordinul 39/2009 privind tarifele ai taxele ANCPI/OCPI si a altor unitati subordonate si reprezinta un procent de 0,15% din pretul vanzarii.