avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum obtin titlu de proprietate in baza certificatului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum obtin titlu de proprietate in baza certificatului de mostenitor?

Buna ziua!In anul 2003 in urma succesiunii dupa bunicul meu, am mostenit o suprafata de 5,7 ha teren (arabil,faneata,padure)si o casa cu gradina 0,12 ha, in acelasi an am vandut casa si gradina in baza unui antecontract de vanzare-cumparare, incheiat la notar;
1.Casa si gradina figureaza in CF pe numele stramosilor bunicului meu, va rog sa imi spuneti ce demersuri trebuie sa intreprind pt.a reusi sa definitivez contractul de vanzare-cumparare (eu detin doar certificatul de mostenitor);
2.terenurile mostenite au fost preluate de la bunicul meu in patrimoniul CAP, dar cf.legii 18 inca nu sau emis titluri de proprietate in localitatea respectiva,doar unora,motivandu-se ca nu au teren suficient si ca trebuie sa solicit expertiza cadastrala... -Cum pot sa obtin titlurile de proprietate, fara sa mai solicit cadastru, fiind un nr.de 8 parcele ma costa foarte mult, unde sa ma mai adresez?

3.in 2010 printr-o adresa a Inspectoratului silvic in care imi solicita sa inchei contract de administrare silvica, am aflat ca primaria a emis in 2003 pe numele meu 2 titluri de proprietate,ptr.2 parcele de padure mostenite de la bunicul, dar care nu au ajuns in posesia mea, ele au fost inmanate unor rude, asa sustine actualul primar.Ce demersuri sa fac pt.ca titlurile emise sa ajunga in posesia mea.Mentionez ca nu am fost anuntat sa ma prezint pt.ridicarea acestora.
Va multumesc pt.rabdarea de a fi citit,iar in cazul in care o sa avati bunavointa de a ma ajuta cu un raspuns, Va multumesc.
mergeti la Primarie si Prefectura si faceticereri in acest sens. Certificatul de mostenitor nu echivaleaza titlu de proprietate
Pentru terenul de sub casa si gradina verificati mai intai la primarie daca nu s-a emis titlu de proprietate pentru ca se putea emite pana la aceasta data .Daca nu s-a emis formulati cerere pe art. 23 din Legea 18/1991 la care atasati copie a registrului agricol si certificatul de mostenitor, asteptati sau bateti la usa lor sa va trimita propunerea la prefectura pentru validarea emiterii titlului pentru terenuri ;i iar asteptati sa va trimita la O.C.P.I. respectiv sa il redacteze si ca acestia sa il trimita la primarie de unde sa il ridicati . Iar din punctul meu de vedere titlu de proprietate se va emite tot pe numele bunicului daca acesta traia in 1991 la aparitia legii fondului funciar. Si apoi cu acesta la notar pentru un supliment la certificatul de mostenitor ;i incheierea contractului de vanzare - cumparare . Este mult de asteptat si de batut pe la multe usi .
Pentru casa, actiune in constatarea dreptului de proprietate in instanta de judecata, dupa obtinerea titlului de proprietate pentru terenul de sub aceasta .
Pentru celelalte titluri, verificati primarul sa va arate cine a semna e primirea acestora, cereti sa va dea si dumneavoastra copii ale acestora pentru a vedea cine a fost inscris in ele si daca sunt si cei care l-au ridicat cereti sa va faca niste copii legalizate la notar .Bafta!
Va multumesc!Am inteles bine,ca fara actiune nu se va putea incheia contractul de vanzare-cumparare?numai cu certif.de mostenitor si cu titlul de proprietate ca sper sa il obtin intr-un viitor apropiat. Titlurile de proprietate pt.padure sunt pe numele meu, dar le-au ridicat alte persoane, eu am fost unicul mostenitor. Cereri pt.eliberarea titlurilor am depus 6 la numar dar nu am primit nici un raspuns.Referitor la documentatia cadastrala ,sunt obligat sa o solicit pt.a primi titlurile de proprietate?
Daca ati facut deja cereri pentru eliberare titlu de proprietate pentru terenul reprezentand curtea si gradina atunci formulati actiune impotriva comisiei locale pentru a o obliga sa solutioneze cererile . Documentatia cadastrala se va intocmi de catre un expert cadastral dupa ce veti primit titlul de proprietate pentru ca fara acesta nu se poate intabula dreptul dumneavoastra de proprietate adica nu se poate deschide carte funciara pe numele bunicului si apoi in baza suplimentului la certificatul de mostenitor pe numele dumneavoastra .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu de propietate teren agricol dany2605 dany2605 Buna seara. Am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta. familia mea are in propietate o suprafata de 16 ha teren agricol. acesta este pe numele buniciilor care ... (vezi toată discuția)
Acte teren agricol: succesiune sau uzucapiune? danimik danimik In 1991 tatal meu, fratele lui si verisoara lor au facut cerere (individual) la primaria din localitate pentru retrocedarea a 12 ha de teren agricol care au ... (vezi toată discuția)
Aplicare legea 18/91 stregicu stregicu Buna ziua Dupa decesul mamei mele eu impreuna cu sora mea am actionat in judecata comisia locala pentru aplicarea legii 18/91 ca sa elibereze titlurilor de ... (vezi toată discuția)