Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

buna seara va rog sa-mi raspundeti daca puteti,daca am un contract de munca cu norma partiala de 4ore mai am voie sa semnez un contract de munca cu norma intreaga de 8ore cu o a doua firma? Preavizul la contractul partial de cate zile este?multumesc
Da, sa nu se suprapuna programul de lucru. Preavizul are aceiasi perioada ca si la contractul cu program normal.
Puteti incheia un contract individual de munca cu durata de 8 ore,pe langa cel deja incheiat cu timp partial de lucru.
alphinista a scris:

buna seara va rog sa-mi raspundeti daca puteti,daca am un contract de munca cu norma partiala de 4ore mai am voie sa semnez un contract de munca cu norma intreaga de 8ore cu o a doua firma? Preavizul la contractul partial de cate zile este?multumesc

Da, puteti incheia un c.i.m. cu norma intreaga la un alt angajator ...
Preavizul pentru concediere este de 20 de zile lucratoare, iar in cazul demisiei - dupa noile modificari -, termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv nu poate fi mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.

In prezent, termenul de preaviz este de maxim 15 zile pentru functii de executie si maxim 30 de zile pentru functii de conducere, in cazul demisiei.