avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general O societate poate credita o alta societate?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

O societate poate credita o alta societate?

Buna ziua
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Societatea X este asociat la societatea Y.
Intrebare: Soc X poate credita soc Y, cu Contract de creditate?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: timi , utilizator 08:09, 23 Martie 2011
Nu. Intrucat codurile CAEN cu activitati de creditare pot fi avute doar de banci , IFN, CAR si alte asemnea institutii.
Se poate insa ca un asociat sa-si crediteze propria firma in baza unui contract de creditare.
bioenergeta a scris:

Nu. Intrucat codurile CAEN cu activitati de creditare pot fi avute doar de banci , IFN, CAR si alte asemnea institutii.
Se poate insa ca un asociat sa-si crediteze propria firma in baza unui contract de creditare.


Nu se poate face contract de imprumut? In care se stabileste termenul si dobanda care urmeaza a fi platita. Eu asa am procedat si la audit, a fost ok.
monyka_monda a scris:

Societatea X este asociat la societatea Y.
Intrebare: Soc X poate credita soc Y, cu Contract de creditate?


Legea nr. 31/1990

Art. 272 – (1) Se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani fondatorul, administratorul, directorul sau reprezentantul legal al societăţii, care:
1. [...];
2. [...];
3. se împrumută, sub orice formă, direct sau printr-o persoană interpusă, de la societatea pe care o administrează, de la o societate controlată de aceasta ori de la o societate care controlează societatea pe care el o administrează, suma împrumutată fiind superioară limitei prevăzute la art. 144 ind. 4 alin. (3) lit. a), sau face ca una dintre aceste societăţi să îi acorde vreo garanţie pentru datorii proprii;
....
(3) Nu constituie infracţiune fapta prevăzută la alin. (1) pct. 3, dacă este săvârşită de o societate comercială ce are calitatea de fondator, iar împrumutul este realizat de la una dintre societăţile controlate ori care o controlează pe aceasta, direct sau indirect.


Prin urmare, daca una dintre firme detine parti sociale la cealalta imprumutul este posibil; se considera aport numerar asociat si nu este absolut nicio problema (vezi art. 272 alin. 3 LSC).

Imprumuturile acordate intre societatile din cadrul unui grup nu constituie infractiune, chiar daca ar fi in paguba uneia dintre societatile din cadrul grupului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plafon avansuri din trezorerie iubestedariarta iubestedariarta \"Art. 272 (1) Se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 3 ani fondatorul, administratorul, directorul sau reprezentantul legal al societatii, care: 1. ... (vezi toată discuția)
Imprumut intre societati georginho25 georginho25 Buna ziua, Am o societate la care sunt asociat cu sotia mea(60% eu si 40% ea), si una la care sunt asociat cu fratii mei si cu o alta persoana unde detin ... (vezi toată discuția)
Legea 31/1990 art.144 si 272 cami1970 cami1970 conform Legii de mai sus precum si a articolelor din subiect, o societate comerciala, poate sau nu poate sa acorde imprumut administratorului, ... (vezi toată discuția)