Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general O societate poate credita o alta societate?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

O societate poate credita o alta societate?

Buna ziua
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Societatea X este asociat la societatea Y.
Intrebare: Soc X poate credita soc Y, cu Contract de creditate?
Va multumesc
Nu. Intrucat codurile CAEN cu activitati de creditare pot fi avute doar de banci , IFN, CAR si alte asemnea institutii.
Se poate insa ca un asociat sa-si crediteze propria firma in baza unui contract de creditare.
bioenergeta a scris:

Nu. Intrucat codurile CAEN cu activitati de creditare pot fi avute doar de banci , IFN, CAR si alte asemnea institutii.
Se poate insa ca un asociat sa-si crediteze propria firma in baza unui contract de creditare.

Nu se poate face contract de imprumut? In care se stabileste termenul si dobanda care urmeaza a fi platita. Eu asa am procedat si la audit, a fost ok.
monyka_monda a scris:

Societatea X este asociat la societatea Y.
Intrebare: Soc X poate credita soc Y, cu Contract de creditate?

Legea nr. 31/1990

Art. 272 – (1) Se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani fondatorul, administratorul, directorul sau reprezentantul legal al societăţii, care:
1. [...];
2. [...];
3. se împrumută, sub orice formă, direct sau printr-o persoană interpusă, de la societatea pe care o administrează, de la o societate controlată de aceasta ori de la o societate care controlează societatea pe care el o administrează, suma împrumutată fiind superioară limitei prevăzute la art. 144 ind. 4 alin. (3) lit. a), sau face ca una dintre aceste societăţi să îi acorde vreo garanţie pentru datorii proprii;
....
(3) Nu constituie infracţiune fapta prevăzută la alin. (1) pct. 3, dacă este săvârşită de o societate comercială ce are calitatea de fondator, iar împrumutul este realizat de la una dintre societăţile controlate ori care o controlează pe aceasta, direct sau indirect.

Prin urmare, daca una dintre firme detine parti sociale la cealalta imprumutul este posibil; se considera aport numerar asociat si nu este absolut nicio problema (vezi art. 272 alin. 3 LSC).

Imprumuturile acordate intre societatile din cadrul unui grup nu constituie infractiune, chiar daca ar fi in paguba uneia dintre societatile din cadrul grupului.