Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Legea 31/1990 art.144 si 272
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Legea 31/1990 art.144 si 272

conform Legii de mai sus precum si a articolelor din subiect, o societate comerciala, poate sau nu poate sa acorde imprumut administratorului, asociatului/asociatilor?:(
" Potrivit art 272 alin. (1) pct. 3 din Legea nr 31 / 1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 3 ani fondatorul, administratorul, directorul sau reprezentantul legal al societatii, care, se imprumuta, sub orice forma, direct sau printr-o persoana interpusa, de la societatea pe care o administreaza, de la o societate controlata de aceasta ori de la o societate care controleaza societatea pe care el o administreaza, suma imprumutata fiind superioara limitei prevazute la art. 144^4 alin. (3) lit. a), sau face ca una dintre aceste societati sa ii acorde vreo garantie pentru datorii proprii. "
...art 272 face trimitere la art 144 i4 care se refere doar la s.a. uri...

atentie la imprumuturile acordate SRL de asociatul unic. Conform art.15 din Legea 31/1990, contractele intre SRL si persoana fizica/juridica -asociat unic, se incheie in forma scrisa, sub sanctiunea nulitatii absolute.

[ link extern ] /

olden, utilizator
o.k. deci nu se poate!
Va multumesc,
Cu stima,
Camelia