Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum se poate interpreta?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum se poate interpreta?

Ce inseamna in termeni juridici "pro causa"?
Cu stima
adica pentru cauza. de exemplu... o societate "fabrica" decizia de x si y pentru a o depune in instanta, sa dovedeasca ca ea are dreptate... simplu, nu?

cand zic "fabrica" se va intelege ca decizia x si y nu exista la momentul nasterii conflictului... ea s-a facut ulterior, cu o data apropiata de momentul incidentului, si depusa in instanta ca si cum ar fi fost de atunci.

Mai exact, un exemplu de pro causa:
sc x il demite pe y. y contesta demiterea sa. sc x la un termen de judecata aduce z decizie. decizia z, desi nu a existat la demiterea lui y aparte cu data z, la momentul demiterii lui y.

Ati inteles ce inseamna pro causa? Facut sa ii ajute in instanta...
Av. Alina VEZUREANU, Avocat
Va multumesc respectuos 'Apa_dulce"
Este vorba de formularea :" contractul este incheiat pro causa" --- adica l-a intocmit pentru a-i servi in instanta, "fabricat" pentru a dovedi ceva chiar daca la momentul respectiv nu era intocmit?
Cu stima
exact!