Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata la bugetul de stat a unei sume in cazul in care ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata la bugetul de stat a unei sume in cazul in care nu ai angajat persoane cu handicap.

Potrivit art. 77 din Lg nr .448/2006 "Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care au cel puţin 50 de angajaţi, au obligaţia de a angaja persoane cu handicap într-un procent de cel puţin 4% din numărul total de angajaţi.
(3) Autorităţile şi instituţiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care nu angajează persoane cu handicap în condiţiile prevăzute la alin. (2), pot opta pentru îndeplinirea uneia dintre următoarele obligaţii:
a) să plătească lunar către bugetul de stat o sumă reprezentând 50% din salariul de bază minim brut pe ţară înmulţit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap;
Normele metodologice au intrat in vigoare la data de 4 aprilie 2007ART. 42
Salariul de bază minim brut pe ţară prevăzut la art. 77 alin. (3) lit. a) din lege este salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, stabilit prin hotărâre a Guvernului, în vigoare în luna pentru care se plăteşte suma datorată bugetului de stat în cazul neangajării persoanelor cu handicap.Care este data la care se naste obligatia in sarcina institutiei de a plati la bugetul de stat suma prev. la alin. 3 lit a din Lg.448, la intrarea in vigoare a legii sau a Normelor metodologice?
De la intrarea legii in vigoare.