Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... cheltuieli cu deplasarea unui functionar public
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

cheltuieli cu deplasarea unui functionar public

Daca localitatea de domiciliu a unui functionar public se afla la 40 km de localitatea unde se afla angajatorul, se pot deconta cheltuielile cu deplasarea pe baza de ordin de serviciu , de la domiciliul functionarului public la sediul unei societati care se afla in aceiasi localitate unde se afla angajatorul?
Cheltuielile de deplasare se suporta de angajator in baza unui ordin de serviciu de la domiciliul angajatorului(unde are sediul) la sediul societatii/institutiei/autoritatii . Nu se deconteaza cheltuielile de la domiciliul angajatului, nici pentru plecare nici pentru venire . Pentru a beneficia de cheltuieli de deplasare respectiv cheltuieli diurna (daca face-ti dovada ca deplasarea in interes de serviciu a depasit 12 ore) in ordinul de serviciu se scrie plecare -zi/luna/an angajator; sosire: zi/luna/an -institutie. Altfel dati socoteala cu banii fie auditului intern fie Curtii de conturi.