avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarii cuvenite
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarii cuvenite

Am fost concediat si am castigat in instanta salariile indexate,majorate si reactualizate.
Am o intrebare : aceste drepturi se calculeaza pana la data pronuntarii sentintei de catre instanta sau pana la punerea efectiva in executare a sentintei respective?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:58, 23 Martie 2011
Daca este trecut in sentinta sume fixe....la executare se va face doar indexarea cu indicele de inflatie, iar daca nu, se vor calcula pana la data executarii efective a sentintei
caiuscorneliu a scris:

Am fost concediat si am castigat in instanta salariile indexate,majorate si reactualizate.
Am o intrebare : aceste drepturi se calculeaza pana la data pronuntarii sentintei de catre instanta sau pana la punerea efectiva in executare a sentintei respective?
Va multumesc!



Acestea se acorda pana la data prevazuta in hotararea pronuntata de catre instanta de judecata ... vedeti acolo ce a decis instanta cu privire pana la ce data trebuie acordate.
Sentinta suna exact cum am scris in primul post.Se acorda salariile indexate,majorate si reactualizate,fara a se preciza o suma.
A trecut o perioada mare de timp de cand a fost pronuntata sentinta,firma respectiva refuza acordarea acestor drepturi si vroiam sa stiu pentru ce perioada imi voi calcula drepturile atunci cand ma voi duce la executorul judecatoresc.
Trebuie sa faceti o cerere pentru lamurirea dispozitivului hotararii .... astfel incat acest sa cuprinda si perioada pentru care se acorda aceste drepturi.
Numai instanta de judecata poate stabili perioada pentru acre vi se acorda aceste salarii restante.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! sentinta judecatoreasca prevede repunerea in functia ... Ibanesti Ibanesti Buna ziua! Sentinta judecatoreasca prevede repunerea in functia avuta anterior deciziei de concediere, plata unor despagubiri egale cu salariile indexate, ... (vezi toată discuția)
Reintegrare salariat vicentiu69 vicentiu69 Buna ziua, Vreau sa va prezint o speta, cred eu interesanta si cred destul de rara in societatea noastra actuala. La nivelul unei intreprinderi s-a efectuat ... (vezi toată discuția)
Recuperare suma de bani litigiu de munca castigat cirsteaioana cirsteaioana Buna seara Litigiu de munca castigat.Decizie definitiva si irevocabila. Care este procedura de recuperare a salariilor indexate , majorate si reactualizate ... (vezi toată discuția)