Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

la fel ca multa lume de aici am si eu o problema..la care as vrea sa gasesc o rezolvare.Dupa moartea bunicilor,mama a semnat intr-un moment de slabiciune ca e de acord sa lase partea de mostenire ce i se cuvenea, surorii ei,lucru pe care acum il regreta.Eu vreau si eu o parte ,la fel cum primesc si verii mei (copii surorii maicami).Matusa mea nu vrea sa imi dea.Eu am auzit ca legal am dreptul la o parte din averea mamei,chiar daca mama nu ar vrea sa imi dea.Este adevarat?Daca da,imi puteti spune daca imi mai pot recupera partea din mostenire acum,dupa ce mama a cedat partea ei dar eu imi vreau dreptul meu?Va multumesc!
Din moment ce mama traieste, nu puteti beneficia de "averea" acesteia!

Mama face ce vrea cu partea ei de mostenire, chiar sa renunte la aceasta in favoarea surorii ei.

Doar in momentul decesului mamei veti putea beneficia de bunurile care se afla in patrimoniul mamei, pana atunci, ea face ce vrea cu averea ei: poate sa o vanda, sau sa o doneze cui doreste ea.