Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Casare mijloc fix
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Casare mijloc fix

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti in legatura cu casarea de mijloace fixe:
1. casarea se poate face si in cursul anului fara inventariere propriu- zisa?
2. suma neamortizata este cheltuiala nedeductibila fiscal?
Va multumesc anticipat.
Casarea se poate face oricind, pe baza PV de casare intocmit de comisie.
Suma neamortizata este neductibila.
In plus mai trebuie facuta si ajustarea tva-ului dedus la achizitie, cf art 149 alin 4 lit d.
multumesc mult.

stiti cumva daca vand la un pret mai mic decat valoarea ramasa de amortizat, suma este nedeductibila?
La vinzare, valoarea neamortizata este chelt deductibila indiferent de pretul de vinzare. Pretul de vinzare trebuie sa fie pretul pietei.
multumesc tare mult