avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 242 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare mijloc fix sub valoarea contabila
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare mijloc fix sub valoarea contabila

buna ziua.

administratorul doreste vanzarea unui mijloc fix aflat in amortizare la valoarea de 65.000 net, iar ramas de amortizat avem valoarea de 159.000 lei. Cheltuiala cu scoaterea din gestiune este nedeductibila integral?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Hermon , utilizator 18:45, 30 Septembrie 2010
Deci vinzarea se face la val.65000lei+TVa?
Iar val de achizitie a mijIocul.fix care este?

diferenta dintre val ramasa de amortiz. si ce neamortizata este nedeductibila,daca s-a vindut sub val .contabila.
Cheltuiala nedeductibila este doar 94.000. Se impune si ajustarea tva-ului.

ART. 24 Amortizarea fiscală

ART. 149 Ajustarea taxei deductibile în cazul bunurilor de capital

[ link extern ]
Ultima modificare: Luni, 19 Iulie 2010
JolieCont, Contabil
va multumesc pt raspuns
Vedeti = DECIZIA Nr. 2 din 7 aprilie 2004
privind aplicarea unitară a unor prevederi referitoare la impozitul
pe profit, convenţiile de evitare a dublei impuneri, accize şi
taxa pe valoarea adăugată

În aplicarea prevederilor art. 24 alin. (15) din Legea nr. 571/2003, cheltuielile înregistrate ca urmare a casării sau cedării unui mijloc fix amortizabil sau terenurilor, calculate ca diferenţă între valoarea fiscală de intrare a acestora şi amortizarea fiscală, după caz, sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri impozabile.
Exista o singura conditie care trebuie indeplinita si dovedita : vanzarea sa se faca la pretul pietei, NU sub pretul pietei.
In cazul vanzarii unui mijloc fix care nu a fost amortizat integral, cheltuiala cu valoarea ramasa neamortizata este cheltuiala deductibila la calculul profitului impozabil, cu conditia ca aceasta operatiune sa nu se incadreze in prevederile art. 11 din Codul fiscal, respectiv sa nu fie posibila reincadrarea tranzactiei in cazul in care vanzarea se face catre persoane afiliate. Valorificarea activului trebuie sa reflecte pretul de piata.

Buna ziua!
Vreau sa vand un mijloc fix:
- valoarea actuala pe piata in stare noua este de 3.000 ron
- valoarea ramasa neamortizata este de 4.200 ron
- valoarea la care pot sa-l vand este de 2.000 ron
Diferenta de 2.200 ron respectiv TVA-ul aferent este sau nu cheltuiala/TVA deductibila.
Listez oferte de pret, prin care dovedesc valoarea actuala pe piata si fac un proces verbal?
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare mijl fix sub valoare neamortizata DanielaPintea DanielaPintea Achizitie intracomunitara Mijloc Fix: 2133 = 404 2000 RON TVA (taxare inversa): 4426 = 4427 380 RON Problema: Vanzare Mijloc Fix la valoare < ... (vezi toată discuția)
Vanzare autoturism lorena2710 lorena2710 buna ziua, am si eu nevoie de ajutor. am o soc care a achizitionat un autoturism in 2008 cu o valoare de 70000lei , iar acum as dori sa -l vand unei ... (vezi toată discuția)
Casare mijloc fix neamortizat adina_beb adina_beb Buna ziua Am urmat situatie: valoare intrare mijl fix = 14500 ron dur amortizare = 2ani val amortizata = 11479,23 val neamortizata = 3020,77 va rog sa-mi ... (vezi toată discuția)