Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CASS datorata de pensionari
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CASS datorata de pensionari

Va rog frumos sa explicati intelesul acestui articol,
7. La articolul 259, alineatul (2) din OUG 107/2010 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"(2) Contributia datorata de pensionarii ale caror venituri din pensii depasesc 740 de lei este de 5,5% aplicata asupra acestor venituri si se vireaza odata cu plata drepturilor banesti asupra carora se calculeaza de catre cei care efectueaza plata acestor drepturi. Prin aplicarea acestei cote nu poate rezulta o pensie neta mai mica de 740 de lei."
Contributia se plateste la suma care depaseste 740 lei sau la toata suma.
Spre exemplu: pentru suma de 900 de lei, contributia de 5,5% se aplica doar sumei de 160 lei care depaseste 740 sau pentru toata suma de 900 lei.
Pentru toata suma.Amanunte aici:
www.avocatnet.ro/content/art...