Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesionarea unei firme cu datorii la banci
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesionarea unei firme cu datorii la banci

se poate opune banca la cesionarea actiunilor unei firme (srl) care are angajate credite cu garantii imobiliare?Firma nu are datorii la stat si nici la furnizori.
se poate opune. verificati contractul d ecredit deoarece este posibil sa fie mentionat un acord prealabil al bancii sau o notificare prealabila.
de asemenea, daca exista BO emise si avalizate de asociatul cedent, cesiunea partilor sociale nu il scapa de obligatia rezultata din avalizare.