avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Evidenta contabila
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Evidenta contabila

Buna seara,

Mi-am facut un PFA in sistem real, impozit 16% pe profit. Ma ocup de gazduirea paginilor web, mai exact hosting. Pentru eliberarea facturilor, folosesc un program de facturare, insa dupa ce am eliberat acele facturi, in 2 exemplare , ce fac cu ele ?
Unde declar cat profit am, venit, cheltuieli deductibile , etc .. ?
Ce registre imi trebuie ? si cum se procedeaza .

Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: JolieCont , Contabil 14:46, 31 Martie 2011
Aveti nevoie de Registru Jurnal de incasari si plati , Registru Inventar si Registru Unic de Control. Facturile le arhivati si pana in luna mai trebuie sa depuneti Declaratia cu venitul estimat, cheltuieli deductibile si impozit 16%, care se va plati anticipat si se regulariza in 2012.
Si acel registru de unde se cumpara ?
Se cumpara de la centrele de vanzare imprimate ,dar trebuie neaparat inregistrate si parafate de catre finante. Registrul unic de control se cumpara de la Administratia financiara.
Registru inventar imi trebuie , daca ofer servicii de hosting ?
Da. Sintetizez:
Registru jurnal de incasari si plati
registru inventar
Registru unic de control
Jurnale de tva (si daca treceti de 35000 euro trebuie sa va inregistrati ca platitor de tva)
Ca si declaratii aveti decllaratia 220 de venit estimat, declaratia 200 de venit realizat si declaratia 392.
Daca sunteti platitor de tva sau treceti la platitor de tva mai aveti declaratia 300 si 394
Mai trebuie sa faceti contract de asigurare cu casa de sanatate. Daca nu sunteti salariat in alta parte va trebui sa va asigurati si la pensii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Registre si impozite ii pintea_adela pintea_adela Buna ziua. Am infiintat un II (intreprindere individuala) in anul 2014. Va rog sa imi spuneti care sunt registrele care trebuie completate, care sunt ... (vezi toată discuția)
Contabilitate intreprindere individuala Andrey23 Andrey23 Recent am deschis un II am de pus declaratia 220 norma de venit, am primit decizia de impunere, am facut deja achizitii pe II-ul deschis si as vrea sa stiu de ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala neculaiemilian neculaiemilian Daca am o i.i cu norma de venit unde am inteles ca nu este obligatorie contabilitatea mai este necesar pe linga acel registru de incasari si plati si registru ... (vezi toată discuția)