Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Evidenta contabila
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Evidenta contabila

Buna seara,

Mi-am facut un PFA in sistem real, impozit 16% pe profit. Ma ocup de gazduirea paginilor web, mai exact hosting. Pentru eliberarea facturilor, folosesc un program de facturare, insa dupa ce am eliberat acele facturi, in 2 exemplare , ce fac cu ele ?
Unde declar cat profit am, venit, cheltuieli deductibile , etc .. ?
Ce registre imi trebuie ? si cum se procedeaza .

Multumesc frumos.
Aveti nevoie de Registru Jurnal de incasari si plati , Registru Inventar si Registru Unic de Control. Facturile le arhivati si pana in luna mai trebuie sa depuneti Declaratia cu venitul estimat, cheltuieli deductibile si impozit 16%, care se va plati anticipat si se regulariza in 2012.
Si acel registru de unde se cumpara ?
Se cumpara de la centrele de vanzare imprimate ,dar trebuie neaparat inregistrate si parafate de catre finante. Registrul unic de control se cumpara de la Administratia financiara.
Registru inventar imi trebuie , daca ofer servicii de hosting ?
Da. Sintetizez:
Registru jurnal de incasari si plati
registru inventar
Registru unic de control
Jurnale de tva (si daca treceti de 35000 euro trebuie sa va inregistrati ca platitor de tva)
Ca si declaratii aveti decllaratia 220 de venit estimat, declaratia 200 de venit realizat si declaratia 392.
Daca sunteti platitor de tva sau treceti la platitor de tva mai aveti declaratia 300 si 394
Mai trebuie sa faceti contract de asigurare cu casa de sanatate. Daca nu sunteti salariat in alta parte va trebui sa va asigurati si la pensii.