Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale dividende
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

dividende

cum aflu valoarea dividentelor dintr-o societate care nu este cotata pe bursa?
Din hotararea adunarii generale care a aprobat distribuirea lor. Sunteti sigur ca au fost distribuite?
ContSters20980, utilizator
Daca faceti referire la o perioada anterioara anului 2010 ,aveti dreptul ca actionar la societatea respectiva sa cereti Raportul AGA prin care s-a stabilit cota de participare la profit si procentul stabilit pentru calculul dividendelor.
Pentru anul 2010 , ca actionar trebuia sa fiti instiintat de intrunirea actionarilor unde se prezinta situatia activitatii societatii si modul de administrare al acesteia de catre cei desemnati de Dvs. sa o faca . Aveti dreptul de a participa la aceasta intrunire ,care trebuie tinuta obligatoriu inainte de depunerea situatiilor financiare aferente anului 2010. Numai dupa aceea se distribuie dividendele .
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal