Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... De ce legi trebiue sa tin cont la deschiderea unui ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

De ce legi trebiue sa tin cont la deschiderea unui site de recrutare?

Buna ziua! vreau sa pun pe picioare un ong de recrutare si plasare forta de munca si cursuri si recalificare profesionala.
Mai intai vreau sa incep cu un site de recrutare ,precum cele cunoscute ejobs,bestjobs,etc. Dar trebuie sa stiu ce legislatie se aplica in aceasta situatie,unde sa caut documentatie pot sa dau drumul la site chiar daca nu am firma deschisa pt el ?cum protejez site-ul de copiere? care sunt legile de care trebuie sa tin cont?
Mai intati trebuie sa apleati la un birou de avocatura pentru redactarea statutului si pentru acordarea personalitatii juridice a asociatiei(fundatiei).Urmeaza obtinere avizelor de functionare si apoi puteti incepe activitatea .Nu puteti incheia nici un contract si nu puteti emite acte fara a fi persoana juridica .
Buna ziua !
Multumesc pentru raspuns,dar mai am o intrebare pot sa dau drumul site-ului cu titlu de test sa vad ce impact are si sa functioneze gratuit pentru firme si cautatorii de joburi?
da, puteti.
atat timp cat nu folositi situl pentru realizarea de venituri, inregistrarea fiscala nu este neesara si in consecinta nici crearea unei forme specifice (societate comerciala, asociatie/fundatie daca este cazul sau autorizare ca persoana fizica - pfa).
trebuie sa redactati insa termenii de utilizare ale sitului si sa va inregistrati ca prelucrator de dae cu caracter personal.