Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... liber de rusalii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

liber de rusalii

Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi raspunde-ti daca luni, pe 08.06.2009 este zi nelucratoare?
Multumesc!
Codul muncii, modificat de Legea 202/2008, spune:

Art. 134. - (1) Zilele de sărbătoare legală în care nu se lucrează sunt:
- 1 şi 2 ianuarie;
- prima şi a doua zi de Paşti;
- 1 mai;
- prima şi a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 decembrie;
- prima şi a doua zi de Crăciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sărbători religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele creştine, pentru persoanele aparţinând acestora.
Da este liber.