Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Taxa Habitat
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Taxa Habitat

Buna ziua.O intrebare:Este legal ca in judetul Dambovita ,fiecare proprietar de casa sa plateasca taxa de habitat?Mama are o casa in com Matasaru,Dambovita.In ultima factura de energie electrica a fost inclusa aceasta taxa pentru gunoi care trebuie platita obligatoriu odata cu factura de curent iar in caz de neplata se plateste penalizare la aceeasi valoare cu a energiei electrice.Mentionez ca mama nu a beneficiat niciodata de serviciile acestei societati de colectare a deseurilor,nu are tomberon in fata portii,nu are contract cu aceasta societate dar e obligata sa plateasca taxa de 16 lei introdusa abuziv in factura de energie electrica.Este legal cum procedeaza cei de la Electrica si societatea de gunoi?
Contestati elementele din factura respectiva, pe care le considerati abuzive(atasati copia facturii).Transmiteti personal (luati nr. inregistrare) sau prin corespondenta firmei emitente nemultumirea dvs. si asteptati raspunsul.
La nr de telefon pe care le dau cei de la Asociatia pt dezvoltare intercomunitara adica acea asociatie de gunoi raspund cei de la Consiliul Judetean Dambovita
mama are contract cu alta societate de colectare ?
Nu
e o hotarare la nivel de judet.
[ link extern ]