Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... abandon de familie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

abandon de familie

cum se poate face o actiune de dare in judecata pentru abandon de familie?Va multumesc
In cazul abandonului de familie, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.
Gasiti aici un model de plangere penala
[ link extern ]
Plangerea penala pentru savarsirea infractiunii de abandon de familie intemeiata pe disp.art .305 al.1 litc) c.pen.se depune la parchetul de pe langa instanta careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in fond sau la politie.
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate,iar impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
Plangerea va fi insotita de hotararea prin care a fost stabilita pensia de intretinere in favoarea minorului/minorilor dupa caz, legalizata cu mentiunea definitiva si irevocabila si orice alte inscrisuri din care sa rezulte reau-credinta in neplata intretinerii timp de 2 luni consecutiv.
Consultati avocat pentru redactarea plangerii.