Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Cum ajung expert criminalist?
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Cum ajung expert criminalist?

Buna ziua. Sper ca imi puteti spune pasii pe care trebuie sa-i fac pentru a ajunge un expert in criminalistica pe foto/ video. Eventual, imi puteti spune si unde as putea lucra dupa ce voi termina aceste etape.
Multumesc anticipat.
Art. 4 din OG nr.75/2000 prevede :
(1) Dobandeste calitatea de expert criminalist autorizat persoana care indeplineste urmatoarele conditii:
a) ) este cetatean roman, cetatean al unui alt stat membru al Uniunii Europene ori apartinand Spatiului Economic European sau cetatean al Confederatiei Elvetiene
a1) cunoaşte limba română;
b) are capacitate de exercitiu deplina;
c) a absolvit studii superioare, dovedite cu diploma;
d) a desfăşurat o activitate de profil de cel puţin 4 ani şi are studii de specialitate, dovedite cu diplomă, în domeniul genului de expertiză criminalistică pentru care candidează;
e) este apt din punct de vedere medical pentru indeplinirea calitatii de expert;
f) nu a suferit o condamnare definitivă pentru o infracţiune săvârşită în împrejurări legate de exercitarea profesiei sau alte infracţiuni săvârşite cu intenţie, pentru care legea prevede o pedeapsă cu închisoarea de 5 ani sau mai mare
g) a fost declarat reusit la examenul organizat in acest scop.

Examenul de expert criminalist autorizat se organizează de Ministerul Justiţiei .
Multumesc mult de raspuns.
Inca o intrebare daca se poate.
Pentru a lucra pe acelas post trebuie sa fac atat Facultatea de Drept cat si cea de Informatica?
Sau pot lucra cu absolvirea Dreptului si cu un master in "Stiinte penale si criminalistica" ?
Puteti lucra avand ca studii Facultatea de Drept si cu un masterul in domeniul specificat de dvs.
Multumesc foarte mult pentru raspuns. O seara buna.