avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Cum ajung expert criminalist?
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Cum ajung expert criminalist?

Buna ziua. Sper ca imi puteti spune pasii pe care trebuie sa-i fac pentru a ajunge un expert in criminalistica pe foto/ video. Eventual, imi puteti spune si unde as putea lucra dupa ce voi termina aceste etape.
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ContSters200644 , utilizator 20:42, 27 Martie 2011
Art. 4 din OG nr.75/2000 prevede :
(1) Dobandeste calitatea de expert criminalist autorizat persoana care indeplineste urmatoarele conditii:
a) ) este cetatean roman, cetatean al unui alt stat membru al Uniunii Europene ori apartinand Spatiului Economic European sau cetatean al Confederatiei Elvetiene
a1) cunoaşte limba română;
b) are capacitate de exercitiu deplina;
c) a absolvit studii superioare, dovedite cu diploma;
d) a desfăşurat o activitate de profil de cel puţin 4 ani şi are studii de specialitate, dovedite cu diplomă, în domeniul genului de expertiză criminalistică pentru care candidează;
e) este apt din punct de vedere medical pentru indeplinirea calitatii de expert;
f) nu a suferit o condamnare definitivă pentru o infracţiune săvârşită în împrejurări legate de exercitarea profesiei sau alte infracţiuni săvârşite cu intenţie, pentru care legea prevede o pedeapsă cu închisoarea de 5 ani sau mai mare
g) a fost declarat reusit la examenul organizat in acest scop.

Examenul de expert criminalist autorizat se organizează de Ministerul Justiţiei .
Multumesc mult de raspuns.
Inca o intrebare daca se poate.
Pentru a lucra pe acelas post trebuie sa fac atat Facultatea de Drept cat si cea de Informatica?
Sau pot lucra cu absolvirea Dreptului si cu un master in "Stiinte penale si criminalistica" ?
Puteti lucra avand ca studii Facultatea de Drept si cu un masterul in domeniul specificat de dvs.
Multumesc foarte mult pentru raspuns. O seara buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Expert tehnic stors2002 stors2002 Sunt inginer in transporturi CFR din 1988 am avut mai multe functii momentan sef statie.si as vrea sa stiu cum pot deveni expert tehnic. (vezi toată discuția)
Expert judiciar zerognost zerognost Dupa absolvirea Institutului de Studii Economice si a unui master in domeniu, care sunt pasi de urmat pentru a deveni expert contabil care sa poata fi numit ... (vezi toată discuția)
Expert grafolog monicalirca monicalirca As vrea sa stiu daca exista vreo institutie unde poti studia grafologia si sa fi atesat. Pun aceasta intrebare deoarece pentru a putea deveni expert ... (vezi toată discuția)