Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Expert grafolog
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Expert grafolog

As vrea sa stiu daca exista vreo institutie unde poti studia grafologia si sa fi atesat. Pun aceasta intrebare deoarece pentru a putea deveni expert criminalist grafolog, exista conditia prevazuta de OG 75/2000, art 4 lit d, este de a avea " cel putin 4 ani vechime , sau studii de specialitate dovedite cu diploma, in domeniul genului de expertiza pentru care candideaza". Dupa cum bine stim in INEC nu poti patrunde, deoarece toate posturile sunt ocupate. Atunci de unde sa ai experienta de cel putin 4 ani in grafologie ? Astfel m-am gandit ca singura sansa ar fi absolvirea unei astfel de specialitati. Mentionez ca sunt absolventa cu diploma de licenta a unei facultati de stat , specializarea DREPT.
Salut.
Si pe mine ma intereseaza cursuri de grafologie (din facultate imi doresc sa devin
expert criminalist in domeniul expertizei grafice.!)

Grafologia difera de grafoscopie (-grafoscopia se realizeaza la INEC,
reprezentand expertizarea scrierilor in cauza pentru stabilirea autenticitatii sau
falsitatii acestora), insa cursurile de grafologie ajuta totusi. Sunt unele opinii
care sustin ca doar psihologii pot deveni grafologi autorizati, neexistand insa
nici un organism care sa certifice calitatea de grafolog in Romania. Am discutat
cu un expert criminalist care mi-a spus ca practic oricine se poate autointitula
"grafolog" (atentie insa! grafologia= studiul personalitatii in functie de
scris
).
Ar trebui intrebat la Registrul Comertului ce acte iti trebuiesc pt a te
autoriza ca PFA grafolog. Stiu ca in COR grafologul poseda studii superioare, insa nu am gasit precizarea clara a acestora.

Daca mai aflii ceva si poti anunta-ma si pe mine te rog.

Succes!
Angajarea ca expert criminalist oficial la INEC se face conform Regulamentului de organizare şi desfăşurare a concursului pentru ocuparea posturilor vacante de expert criminalist oficial, aprobat prin Ordinul Ministrului Justiţiei nr 177/C/2008 publicat în Monitorul Oficial al României, partea I, nr 122/15.02.2008.