Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... retragere din asociatia de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

retragere din asociatia de proprietari

Buna ziua.Conform OG 85/2001 se specifica modul de intocmire si functionare a unei asociatii de proprietari,cu drepturi si indatoriri,asociatii formate pe tronsoane,scari de bloc,blocuri sau cartiere.Nu se refera la modul de scoatere sau renuntare la serviciile unei asociatii de proprietari,cu probleme,ca majoritatea asociatiilor de proprietari care se cred proprietari peste prostia umana.Doresc o trimitere sigura la o lege sau act legislativ ce specifica conditiile in care eu,ca proprietar de imobil ,nu ma pot retrage din cadrul unei asociatii de proprietari. Specific ca la asociatia mea de proprietari,nu ar trebui sa mai platesc nimic,in conditiile in care:am contract separat la gaz,la lumina,debransat de la reteaua de incalzire,debransare comuna pe scara la apa potabila,cu efectuare de lucrari proprii la conducte separate pentru apa la fiecare locatar,cu apometru la usa,etc,etc. Deci la asociatie ar mai fi de platit femeia de serviciu care nu stim cum arata,salariile lor,si fondurile de reparatii,etc,etc,fonduri care le platim degeaba.Au facut insa un contract cu cei de la apa si nu putem incheia contract individual cu ei,deoarece ar ramane asociatia fara ...de treaba.ROG AJUTOR
Sunt de acord cu Elis, puteţi oricând notifica în scris asociaţiei de proprietari intenţia dv. de a vă retrage din asociaţie şi nimeni nu poate să vă îngrădească acest drept...Nu înţeleg însă ce aţi avea de câştigat din aceasta...
Din momentul în care locuiţi într-un condominiu, chiar dacă v-aţi retras din asociaţia de proprietar şi nu mai sunteţi membru al acesteia, chiar dacă v-aţi separat cu apa, căldura, gazul şi lumina nu înseamnă că sunteţi scutit de a achita celelalte cheltuieli de întreţinere prevăzute de lege, pentru partea comună...
Singura diferenţă, cum am afirmat anterior, este că nu veţi putea accede la un post de conducere în cadrul asociaţiei şi că nu aveţi drept de vot la luarea hotărârilor care, odată adoptate vă sunt opozabile şi dv....;)
Buna ziua.Conform OG 85/2001 se specifica modul de intocmire si functionare a unei asociatii de proprietari,cu drepturi si indatoriri,asociatii formate pe tronsoane,scari de bloc,blocuri sau cartiere.

Propriietarii se pot asocia in cadrul unei cladiri cu minim 3 proprietari , in cadrul unei cladiri o.singura cladire.. in nici un caz pe mai multe cladiri deoarece interesele proprietailor difera de la cladire la cladire de la scara la scara de la tronson la tronson. This is a qestion. In cazul rezentat omul nu are notiuni de drept sau administratie. Acea asociatie a fost infintata pe mai multe cladiri legea a fost fraudata deci actele si faptele nule de drept. Cred ca la aceasta se refera cetateanul. Acelasi lucru pentru Faimoasa hotarare de consiliu la Slatina, ingroapa ca pisica. Vedeti orase mari din tara romaneasca Timisoara , Arad , Brasov, Bucuresti. Exista cumva asociatiile de blocatari pe mai multe cladiri___Bulibaseala creata deliberat prin neintelegerea definitiei asociatiei de proprietari fata de cea de locatari este evidenta. Aceeasi situatie se intalneste in mai multe orase. Exista un interes al tertilor, ca aceste forme de organiyare sa functioneye prost. Primariile au un serviciu pecialiyat de coodonare si control asociatii de proprietari. Un asemenea serviciu imi rapunde la chestiunea ridicata intinderea unei aociatii citand art 40 din constitutie. Vai mama lor, au uitat ca exista o lege speciala detinata acestor entitati. daca era ca raspunsul lor legea cu pricina ar fi fost neconstitutionala. despre Craiova este vorba. Ce reyulta din aceste fraude la lege. Degringolada si dezbinarea dintre proprietari in favoare furnizorilor, care incarca fara nonsalanta facturile oamenilor. Le admite cica repreyntantul legal, asociatia de proprietari adaugand din cartier.
Aveti neoie de administrator SRL
E N, Alte profesii
olivern a scris:

Buna ziua.Conform OG 85/2001 se specifica modul de intocmire si functionare a unei asociatii de proprietari,cu drepturi si indatoriri,asociatii formate pe tronsoane,scari de bloc,blocuri sau cartiere.

Propriietarii se pot asocia in cadrul unei cladiri cu minim 3 proprietari , in cadrul unei cladiri o.singura cladire.. in nici un caz pe mai multe cladiri deoarece interesele proprietailor difera de la cladire la cladire de la scara la scara de la tronson la tronson. This is a qestion. In cazul rezentat omul nu are notiuni de drept sau administratie. Acea asociatie a fost infintata pe mai multe cladiri legea a fost fraudata deci actele si faptele nule de drept. Cred ca la aceasta se refera cetateanul. Acelasi lucru pentru Faimoasa hotarare de consiliu la Slatina, ingroapa ca pisica. Vedeti orase mari din tara romaneasca Timisoara , Arad , Brasov, Bucuresti. Exista cumva asociatiile de blocatari pe mai multe cladiri___Bulibaseala creata deliberat prin neintelegerea definitiei asociatiei de proprietari fata de cea de locatari este evidenta. Aceeasi situatie se intalneste in mai multe orase. Exista un interes al tertilor, ca aceste forme de organiyare sa functioneye prost. Primariile au un serviciu pecialiyat de coodonare si control asociatii de proprietari. Un asemenea serviciu imi rapunde la chestiunea ridicata intinderea unei aociatii citand art 40 din constitutie. Vai mama lor, au uitat ca exista o lege speciala detinata acestor entitati. daca era ca raspunsul lor legea cu pricina ar fi fost neconstitutionala. despre Craiova este vorba. Ce reyulta din aceste fraude la lege. Degringolada si dezbinarea dintre proprietari in favoare furnizorilor, care incarca fara nonsalanta facturile oamenilor. Le admite cica repreyntantul legal, asociatia de proprietari adaugand din cartier.
Aveti neoie de administrator SRL
OG.85/2001 a fost abrogata de LEGEA nr. 230/2007. Daca locuiti intr-un condominiu iar acesta face parte dintr-o asociatie de proprietari indiferent daca sunte-ti (sau nu) membru va supune-ti hotararilor luate de adunarea generala.Legal un membru are dreptul de a alege dar si de a fi ales in conducerea asociatiei de proprietari si eu cred ca este un lucru foarte important.