Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Determinarea cuantumului pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Determinarea cuantumului pensiei

Pensia la limita de varsta poate fi mai mica decat pensia de invaliditate??Mentionez ca am calculat personal dupa graficul de calcul de pe site-ul La pensie.com si mi-a iesit mult mai mare decat ce a venit pe decizie.Cine sa fi gresit eusau cei de la casa de pensii???
1-Precizati:Stagiul potential din decizia de deschidere a drepturilor la pensie de invaliditate,Gradul de invaliditate,punctajul mediu anual al pensiei de invaliditate, stagiul complet de cotizare(nu cel total).Deasemeni,de cand beneficiaza de pensie de invaliditate si de cand de limita de varsta.
Este posibil ca pensia de limita de varsta sa fie mai mica decat cea de invaliditate,caz in care ramane cu cea mai avantajoasa.

Legea 263/2010
Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
Giubega a scris:
Pensia la limita de varsta poate fi mai mica decat pensia de invaliditate??

DA! Altfel n-ar mai fi existat, si in Legea nr. 19/2000 si in Legea nr. 263/2010, prevederea potrivit careia se acorda cuantumul cel mai avantajos.

Giubega a scris:
Mentionez ca am calculat personal dupa graficul de calcul de pe site-ul X si mi-a iesit mult mai mare decat ce a venit pe decizie.Cine sa fi gresit eusau cei de la casa de pensii???

Programul de determinare al punctajului mediu anual este unul singur si nu poate fi raportat / comparat cu rezultatul pe care il obtineti pe site-ul X sau pe oricare alt site. Acest program apartine CNPAS (actuala CNPP) si nu este public (ma refer, desigur, la programul de determinare a punctajului mediu anual conform Legii nr. 19/2000).
Prima decizie de pensie de invaliditate:1.12.2001-stagiu potential 8 ani 10 luni 26 zile .,gradul 3 ,punctajul mediu 0,57492,stagiul complet de cotizare 35 ani.Beneficiaza de pensie de invasliditate din 1.12.2001.Din 1.07. 2006 trecut in gradul 2 ,stagiul potential 4 ani 8 luni 26 zile,punctaj mediu 0,61484,stagiul complet de cotizare tot 35 ani.La 1.10 2009 s-a facut o recalculare in urma careia am primit o decizie pe fond rosu in care ma anunta ca punctajul mediu anual s-a suplimentat cu 0,11429 astfel facandu-se 0,72913. Consultand legea 19/2000 la indicatiile dumneavoastra am introdus pe 7.12. 2010 cerere de trecere de la pensia de inv. la cea de limita de varsta..Zilele trecute am primit decizia acasa de trecere la cea de limita de varsta care cupride urmatoarele :stagiul complet de cotizare 33 de ani,total stagiu de cotizare 35 ani 2 luni 4 zile,din care:16 ani si 21 zile grupa 1 de munca,conditii normale 8 luni 26 zile,stagiu asimilat 10 ani 4 luni 17 zile,numar puncte realizate 19.76320,punctaj mediu anual 081841 din care majorari 0,21953.
Totul este in regula.Pensia de invaliditate era de 535 lei,iar acum pensia de limita de varsta este de 600 lei.Deci este mai mare si nu mai mica.
La 01/10/2009 vi s-a aplicat O.U.G.100/2008 adica vi s-a acordat 4 puncte : 35(ani stagiul complet de cotizare)=0,11429 punctaj mediu anual suplimentar.La deschiderea drepturilor la limita de varsta(decembrie 2010) vi s-a aplicat O.U.G.209/2008 adica vi s-au mai acordat o diferenta de 3,24433 puncte.4 puncte + 3,24433 =7,24433:33 ani(stagiul complet de cotizare)=0,21953 punctaj suplimentar care se regaseste la punctul(G) din ultima decizie de pensionare.Sau 7,24433+19,7632=27,00753:33=0,81841 punctaj mediu anual x 732,8(valoarea punctului de pensie)=600 lei pensie.
De mentionat ca ati lucrat efectiv 16 ani 9 luni si 17 zile.Restul este stagiu asimilat si stagiu aferent grupei I-a de munca.
Daca media punctelor pe an de stagiu potential a fost de 0,4 si 0,6 puncte,la pensionarea de limita de varsta aceasta a fost inlocuita cu valoarea pensiei de invaliditate care are o valoare de inlocuire de aproxiomativ 0,225 puncte pe an.Sunt multe lucruri de amanunt care nu se pot explica intr-o astfel de postare si e si greu sa te poti face inteles.
Domnule Mircea Carp ,m-ati lamurit in privinta calculului si pentru asta va multumesc mult,insa va mai deranjez cu alta chestiune..........da e adevarat ca pana la 1 ianuarie 2011 am avut 535 lei la care in februarie s-a adaugat un spor de grupa in valoare de 68 de lei facandu-se 603 .Respectuos va intreb:acum cei 68 de lei se adauga la 600 cat scrie in decizie aceasta venind dupa introducerea sporului?