Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita suspendata
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita suspendata

buna ziua
exista o execuatre silita inceputa si suspendata pe perioada partajului, procesul de partaj a ajuns in faza de recurs , inaintat de fostul sot , daca nu a depus motive , maine fiind infatisarea , banuiesc ca se va incheia cu ultima hotarare . intrebarea mea este daca se mai poate adresa intr-o instanta superioara daca pierde recursul si pana cand este suspendata executarea silita? cand devine o hotarare definitiva si irevocabila , de la care instanta?
multumesc!
se mai poate adresa instantei prin caile extraord de atac, revizuire/contestatie in anuluare insa numai pt motivele limitative prev de art.317-322 c.pr.civ., insa execut silita poate fi reluata din acest mom-pronunt dec din recurs
hot devine def si irev de la epuizarea cailor de atac, deci prin dec din recurs.,
multumesc pt raspuns
as mai avea o intrebare. o interdictie de vanzare a unui imobil instituita de un tribunal cat este valabila , adica are si un termen de prescriptie si in acest caz , care este acel termen?
Interdictia ramane valabila pana la indeplinirea obligatiei stabilita de catre instanta de judecata.