Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de munca

Buna ziua!

Cu data de 1 aprilie 2011 doresc sa angajez la propria firma
un director economic cu 2 ore.Cat este salariul minim ?
Cum trebuie sa procedez?
Care sunt demersurile care trebuiesc facute?Unde inregistrez
contractul de munca avand in vedere ca ITM-ul nu se mai ocupa
de asta?
Va multumesc anticipat!
Contractul se inregistreaza in Revisal.Contractul trebuie inregistrat cu minim o zi inainte de inceperea activitatii.
1. Salariul il stabiliti prin negociere cu salariatul. Salariul nu poate fi mai mic de 670 lei (la program de 8 ore).
2. Daca in CCM aplicabil unitatii dvs. sunt prevazute alte salarii minime (pe functii) le aplicati pe acestea.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
amykary a scris:

Buna ziua!

Cu data de 1 aprilie 2011 doresc sa angajez la propria firma
un director economic cu 2 ore.Cat este salariul minim ?
Cum trebuie sa procedez?
Care sunt demersurile care trebuiesc facute?Unde inregistrez
contractul de munca avand in vedere ca ITM-ul nu se mai ocupa
de asta?
Va multumesc anticipat!

1. Se incheie c.i.m. in dublu exemplar, cate unul la fiecare parte.
2. C.i.m. se transmite prin REVISAL , daca data inceperi activitatii este 01.04.2001, cel târziu în ziua lucrătoare anterioară începerii activității de către salariat. adică 31.03.2011.
Revisal-ul se poate transmite online sau pe suport magnetic la sediul ITM-ului.