Forum Discuţii juridice Traduceri Cine este responsabil de traducerea incorectã ...
Discuție deschisă în Traduceri

Cine este responsabil de traducerea incorectã legalizatã la notariat?

fiica mea, stabilita in spania, cu drept de sedere si de munca, a avut nevoie de o traducere legalizata a certificatului de casatorie, din romana in spaniola. am apelat la serviciile unui traducator autorizat, si ale unui notar cu care traducatorul respectiv colaboreaza. am platit taxele ce mi s-au solicitat si mi s-a dat documentul. numai ca, fiica-mea dupa ce l-a vazut, a constatat ca unele date nu corespund in traducere cu originalul, respectiv, data incheierii casatoriei si localitatea. cine se face vinovat: traducatorul sau notarul sau amandoi si cum pot fi trasi la raspundere?
Notarul legalizeaza semnatura traducatorului.
Cu alte cuvinte, notarul certifica faptul ca traducatorul x este traducator autorizat si ca semnatura de pe acel document ii apartine. Nu are nici o competenta in ceea ce priveste exactitatea traducerii.
Mergeti la traducator si spuneti-i ca a facut o traducere gresita. Cu siguranta va remedia eroarea..
Este o eroare materiala care se indreapta, la cerere. Mergeti la notarul respectiv.
adutescu a scris:

Este o eroare materiala care se indreapta, la cerere. Mergeti la notarul respectiv.

Nu are ce sa caute la notar. Traducatorul raspunde pentru aceasta eroare materiala. De ce sa se duca la notar?
adutescu a scris:

@bogdan27
Notarul indreapta eroarea.

Traducatorul a gresit traducerea, asta este foarte clar.
A tradus cumva notarul acel certificat? Cum poate un notar sa indrepte o eroare materiala dintr-un document tradus de un traducator autorizat? Acel notar efectueaza doar legalizarea semnaturii traducatorului, deci pentru textul tradus raspunde traducatorul.

Da, indreptarea se poate face de catre notar cf. art. 53 din legea 36/1995 pentru incheierea de legalizare a semnaturii traducatorului, dar nu asta il intereseaza pe user, cel putin nu in prima faza.

Userul trebuie sa ia legatura cu traducatorul in primul rand, si apoi traducatorul ia legatura cu notarul pentru indreptarea erorii. Cum credeti ca va indrepta notarul eroarea de traducere?

Extras din regulamentul de aplicare a legii nr. 36/1995:

Art. 102. - Traducătorul care efectuează traducerea va întocmi formula de certificare cu următorul cuprins: "Subsemnatul .............., certific exactitatea traducerii cu textul înscrisului (autentic, în copie legalizată, cu semnătură legalizată, cu data certă sau sub semnătură privată, în extras, după caz) în limba ................ care a fost vizat de mine, TRADUCÃTOR .........".
Art. 103. - (1) Legalizarea semnăturii traducătorului se face prin încheiere, potrivit dispoziţiilor art. 89 alin. 4 din lege.

Deci, traducatorul certifica exactitatea traducerii cu textul inscris in limba respectiva, iar notarul legalizeaza apoi semnatura printr-o incheiere.
ContSters20980, utilizator
notarul nu raspunde pentru erorile de dactilografiere ale traducatorului (sau, mai rau, de cele de traducere !); imaginati-va ca ar fi vorba despre limba ...araba ori chineza...