Forum Discuţii juridice Traduceri Cine este responsabil de traducerea incorectã ...
Discuție deschisă în Traduceri

Cine este responsabil de traducerea incorectã legalizatã la notariat?

fiica mea, stabilita in spania, cu drept de sedere si de munca, a avut nevoie de o traducere legalizata a certificatului de casatorie, din romana in spaniola. am apelat la serviciile unui traducator autorizat, si ale unui notar cu care traducatorul respectiv colaboreaza. am platit taxele ce mi s-au solicitat si mi s-a dat documentul. numai ca, fiica-mea dupa ce l-a vazut, a constatat ca unele date nu corespund in traducere cu originalul, respectiv, data incheierii casatoriei si localitatea. cine se face vinovat: traducatorul sau notarul sau amandoi si cum pot fi trasi la raspundere?
traducerea autorizata a fost facuta in Romania sau in Spania?
(traducatorul "autorizat" e cumva o societate comerciala de tip intermediar neautorizat de nimeni ?)
ce a raspuns traducatorul?
notarul ce posibila solutie a sugerat
ContSters83715, utilizator
cine se face vinovat: traducatorul sau notarul sau amandoi si cum pot fi trasi la raspundere?

Vinovat este traducatorul!
Luati legatura cu acesta pentru a reface traducerea gratis si sa obtina pe propria cheltuiala si legalizarea documentului.
L.C.