Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 2 joburi
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

2 joburi

buna ziua am o intrebare pot sa lucrez la doua firme cu carte de munca la una lucrez 4 ore cu contract limitat si la cealalta la care as vrea sa ma angajez 8 ore, la cel part-time este program flexibil nu fix, multumesc.
In general, puteti fi angajata la doua firme simultan, astfel : cartea de munca va fi completata de firma unde veti avea programul de 8 ore (locul de munca de baza) iar la firma unde veti lucra part - time veti da o declaratie in care veti preciza faptul ca detineti carte de munca si ca aceasta se afla la locul de munca de baza; in particular, depinde insa de functie, de eventuale incompatibilitati, etc.
sunt joburi diferite nu au legatura unul cu altul, multumesc pt raspuns.
Orice salariat are dreptul de a cumula mai multe funcţii, în baza unor contracte individuale de muncă, beneficiind de salariul corespunzător pentru fiecare dintre acestea. Fac excepţie numai situaţiile în care prin lege sunt prevăzute incompatibilităţi pentru cumulul unor funcţii. Salariaţii care cumulează mai multe funcţii sunt obligaţi să declare fiecărui angajator locul unde exercită funcţia pe care o consideră de bază.

Sigur ca va puteti angaja la 2 societati concomitent, cu mentiunea ca nu veti putea beneficia de deduceri decat la locul de munca unde aveti functia de baza, va trebui sa vedeti sa nu existe incompatibilitati intre cele doua pozitii ocupate si nu in ultimul rand sa nu uitati sa declarati la fiecare loc de munca nou, unde aveti functia de baza.
si eu am doua job-uri. problema mea este ca am cartea de munca la job-ul part-time - a ramas de cand lucram full - time. Mai poate sa scrie si doamna de la celalalt job in CM?
vidum, utilizator