Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... incheiere evidenta succesiuni
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

incheiere evidenta succesiuni

vara mea e reclamanta intr-un partaj judiciar. este obigatorie incheierea privind evidenta succesiunior pt a se desfasura in continuare procesu? se depune de ambele parti? de unde se solicita? precizez ca ultimul domiciliu a defunctului e in schela, gorj
Nu este obligatorie o evienta a succesiunii mai ales daca nu s-a dezbatut in caz contrar trebuie certificat de mostenitor sau incheierea notariala care atesta ca mostenitorii nu se inteleg
legea 202/2010:10. Articolul 109 se modifică şi va avea următorul
cuprins:
,,Art. 109. - Oricine pretinde un drept împotriva unei alte
persoane trebuie să facă o cerere înaintea instanţei competente.
Sesizarea instanţei se poate face numai după îndeplinirea
unei proceduri prealabile, dacă legea prevede în mod expres
aceasta. Dovada îndeplinirii procedurii prealabile se va anexa
la cererea de chemare în judecată.
Neîndeplinirea procedurii prealabile nu poate fi invocată
decât de către pârât prin întâmpinare, sub sancţiunea decăderii.
La sesizarea instanţei cu dezbaterea procedurii succesorale,
reclamantul va depune o încheiere emisă de notarul public cu
privire la verificarea evidenţelor succesorale prevăzute de Codul
civil şi de lege. În acest caz neîndeplinirea procedurii prealabile
poate fi invocată nu numai de către pârât, ci şi de către instanţă,
din oficiu."
...deci, daca prin actiune se doreste si dezbaterea
succesiunii atunci documentul e obligatoriu...
stiti cumva la ce se refera "reclamanta trebuie sa depuna decaratie pe proprie raspundere ca nu a beneficiat de ajutor public judiciar" in cadrul succesiunii?