avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

Buna ziua, as dori sa imi spuneti cat dureaza desfacerea unei casatorii in urma careia a rezultat un copil minor si care sunt costurile unui divort si daca e nevoie de un avocat sau nu. V a multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters193035 , utilizator 11:16, 29 Martie 2011
Aveti 4 posibilitati:
1- in instanta, unde va dura cateva luni
2-la Primarie, unde dureaza mult mai putin si sunt localitati unde se percepe o taxa, si alte localitati unde nu se percepe
3- la un notar unde se percepe onorariu
4- la un mediator, unde, contra unui onorariu destul de mic, rezolvati intr-o singura sedinta de mediere
1.Nu puteti divorta decat la instanta, pentru ca din casatoria dvs. a rezultat un copil minor.
2.Termenul de solutionare al unei actiuni de divort depinde de termenele pe care le acorda instanta, de pozitia procesuala a partilor, daca partile inteleg sa solicite desfacerea casatoriei prin acord sau nu, daca uzeaza sau nu nu de caile de atac etc.
3.Costurile unui divort constau in -taxa de timbru de 39.00 lei, timbru jud. 0,30 lei si onorariul avocat daca optati.
Este adevarat ca sentinta de divort o pronunta doar judecatoria dar Acordul de mediere incheiat la mediator rezolva toate problemele mai putin desfacerea efectiva a casatoriei, iar instanta tine cont de el.
Va recomand medierea si prezentarea ulterioara in instanta pentru redactarea sentintei de divort.
....contrar parerii de mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort mica-mihaela mica-mihaela Va rog frumos sa-mi comunicati ce ar trebui sa stiu in cazul in care doresc sa divortez. Nu este cazul partajului, dar exista un copil minor. Sunt procese ... (vezi toată discuția)
Divort vasi49 vasi49 se poate divorta la primarie daca ai copii minori?? (vezi toată discuția)
Actiune divort cu minor 1 an tavy78 tavy78 Buna ziua, sunt Cristina ,30 ani , am un copil minor de 1 an,vreau sa divortez de sotul meu care in nenumarate randuri m-a agresat ,verbal ,fizic cat si ... (vezi toată discuția)