Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plingeri mincinoase
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plingeri mincinoase

S-au formulat impotriva mea la politie plingeri mincinoase de catre o grupare infractionala care actioneaza in locul in care domiciliez.
Cum ma pot eu apara in situatia in care martorii mint privind actiunile mele?
Si cum se face denuntul asta calomnios?
Deocamdata nu stiu ce probe pot aduce in raspuns la marturii mincinoase, va dati seama ca sunt falsuri. Doar sa le cer eu sa dovedeasca una si alta, ca doar ele ma acuza pe mine, nu?
Sau eu sa ma apar spunind ca nu e nimic adevarat? La cum merg lucrurile in tara, nu se va intimpla nimic, nici in cazul plingerilor mele nu s-a intamplat nimic.
E drept, eu nu am protectia politiei, a nimanui de fapt.
Art 259 cod penal - denuntarea calomnioasa

Alin 1- Invinuirea mincinoasa facuta prin denunt sau plangere, cu privire la savarsirea unei infractiuni de catre o persoana, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani.
Alin 2- Producerea ori ticluirea de probe mincinoase, in sprijinul unei invinuiri nedrepte, se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 5 ani.

Mergeti la politie si depuneti o plangere privind denunturile calomnioase indreptate impotriva dv, deoarece ati fost calomniat.
Este vorba despre infractiunea de denuntare calomnioasa prevazuta in art 259, asa cum a sesizat si aly_yoana, nu se pune problema despre o marturie mincinoasa.
@user: denuntul calomnios a fost deja facut de cele doua "fufe", dumnoavoastra trebuie sa formulati o plangere penala pt infractiunea de denuntare calomnioasa.
Am luat cunostinta ieri despre plingerile in discutie. Toate mincinoase si formulate de exact persoanele pe care eu le reclamasem cu citeva saptamini inainte. Povesteste una fapte din decembrie 2010, spune ca era cu copil, nu am vazut niciodata un copil, spune ca am jignit-o, neadevarat, ea pe mine.
Nu precizeaza vreun martor.
Alta e scrisa de o baba nebuna care a spart cu ciocanul avizierul blocului in care sta pentru ca avea acolo afisat ceva ce nu-i convenea. Eu cu baba asta nu am avut vreun text, nu am reclamat-o vreodata nicaieri, doar ca ea e prietena cu cei pe care i-am reclamat. Si ce spune baba? Ca s-a imbolnavit de nervi din cauza mea!!1=D> Ca i-am facut atitea reclamatii ca nu mai poate dormi noaptea.... Si ce e mai interesant, da martori, aceleasi fufe si in plus un golan cu care eu am probleme demult. Deci e evidenta gruparea pe care au format-o, mijlocita si de politia romana care nu ia masuri impotriva lor. Cu baba care nici macar nu mai locuieste aici eu i-as face un denunt calomnios, doar asa, de exemplu pentru ceilalti golani. Ce ziceti? Nu am facut niciodata vreo reclamatie babei si nici nu am vreo treaba cu ea doar ca ea s-a bagat ca musca in lapte sa apere grupul.
E bine daca acuzatiile nu pot fi sustinute. Deocamdata aveti un avantaj. Parerea mea este sa nu continuati cu plangerile numai ca razbunare, ci sa discutati cu persoanele respective, chiar la politie, si sa le propuneti sa va retrageti reciproc plangerile penale, in schimbul normalizarii situatiei (sa nu va mai agreseze etc.).
Puteti face plangere impotriva cui doriti si puteti face cate plangeri doriti, dar, in situatia pe care ati descris-o si in celalalt topic, eu cred ca nu veti face altceva decat sa creati un cerc vicios si sa va pierdeti timpul pe la politie.
In concluzie, cred ca ar fi bine sa profitati de avantaj si sa va rezolvati problema.
ContSters200284, utilizator