avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... marturie mincinoasa
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

marturie mincinoasa

Marturie mincinoasa din cate am citit pe aici, se refera numai la o actiune a MARTORULUI. Dar, daca cineva iti face o actiune(civila) si scrie lucruri neadevarate la adresa ta- ca parat- aceasta cum se mai numeste? Te poti adresa parchetului cu o plangere penala la modul: Persoana x reclamanta, este chemata sa dovedeasca fiecare afirmatie din aceasta actiune?
Dispozitiile cu privire la marturia mincinoasa se refera si la experti si la interpreti. In civil, reclamantul va trebui sa vina cu probe in sustinerea afirmatiilor sale, iar paratul are dreptul sa vina cu contraprobe. pe tarmul penalului, ar fi altfel, in sensul in care ne arata art. 259. C. penal , referitor la denuntarea calomnioasa, in care titularul plangerii penale sau denuntatorul ar face o invinuire mincinoasa in contra unei persoane sau/si ar ticlui sau produce si unele probe in sprijinul acestei invinuiri, ar putea fi pedepsit.
Art. 259. - Denuntarea calomnioasa
Învinuirea mincinoasa facuta prin denunt sau plângere, cu privire la savârsirea unei infractiuni de catre o anume persoana, se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani.
Producerea ori ticluirea de probe mincinoase, în sprijinul unei învinuiri nedrepte, se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
Daca cel care a savârsit fapta declara mai înainte de punerea în miscare a actiunii penale fata de persoana în contra careia s-a facut denuntul sau plângerea, ori împotriva careia s-au produs probele, ca denuntul, plângerea sau probele sunt mincinoase, pedeapsa se reduce potrivit art. 76.
B-)
Va puteti indrepta impotriva oricarei persoane care se incadreaza la acest articol.
Denuntarea calomnioasa ,este fapta la care se poate incadra o astfel de invinuire mincinoasa.
Atentie ,ea trebuie facuta prin denunt sau plingere.:)
Denuntarea calomnioasa se refera la savarsirea unei infractiuni...iar in cazul de fata este vorba de o actiune civila...deci parerea mea, nu merge denuntarea calomnioasa.
Eu zic ca se incadreaza la fals in declaratii...art 292 cod penal.
peraspera a scris:

Marturie mincinoasa din cate am citit pe aici, se refera numai la o actiune a MARTORULUI. Dar, daca cineva iti face o actiune(civila) si scrie lucruri neadevarate la adresa ta- ca parat- aceasta cum se mai numeste? Te poti adresa parchetului cu o plangere penala la modul: Persoana x reclamanta, este chemata sa dovedeasca fiecare afirmatie din aceasta actiune?


Nu se poate asa ceva.
Si nici legea nu ar putea fi asa.
O persoana poate sa aiba probleme in a dovedi actiunea pt ca nu are probe si nu neaparat ca nu are dreptate.

Alte discuții în legătură

Cum pot da pe cineva in judecat pt calomie? claudia_c_c claudia_c_c Buna ziua! As dori sa stiu daca pot da pe cineva in judecat pt calomie? Mi-a facut plangere penala fara nici o dovada , fara martori, banuiesc ca doar sa ma ... (vezi toată discuția)
Hartuire ContSters140221 ContSters140221 De aproape 6 luni ploua cu plangeri penale la adresa mea ,a sotiei si a socrilor mei ,plangeri nefondate,jignitoare si cu caracter de denigrare atat in ... (vezi toată discuția)
Denunt calomnios marcica marcica Fiind acuzat de ultraj, prin ordonanta procororului se dispune N.U.P. intrucat fapta nu exista.Termenul de contestatie a reclamantului fiind expirat .Poate fi ... (vezi toată discuția)